عشق ما را از هم جدا خواهد کرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«عشق ما را از هم جدا خواهد کرد»
7-inch vinyl single
تک‌آهنگ توسط جوی دیویژن
رو و پشت صفحه «این روزها»
تاریخ ژوئن ۱۹۸۰ (۱۹۸۰-06)[۱]
فرمت
  • ۷ اینچ
  • ۱۲ اینچ
  • سی‌دی
ضبط مارس ۱۹۸۰، استرابری استودیوز استاک‌پورت، انگلستان
سبک
مدت ۳:۱۸
ناشر فکتوری رکوردز
ترانه‌سرا
تهیه‌کننده
  • مارتین هنت
  • جوی دیویژن
گاه‌نگاری جوی دیویژن
«کامینکو»
(۱۹۸۰)
«عشق ما را از هم جدا خواهد کرد»
(۱۹۸۰)
«اتمسفر»
(۱۹۸۰)

عشق ما را از هم جدا خواهد کرد (به انگلیسی: Love Will Tear Us Apart) نام ترانه‌ای از گروه پست-پانک انگلیسی جوی دیویژن می‌باشد. این ترانه در اوت ۱۹۷۹ نوشته‌شد و از معدود ترانه‌هایی است که در آن ایان کرتیس گیتار می‌نوازد. متن این ترانه عمدتاً مشکلات ایان کرتیس را با همسرش دبورا کرتیس بازگو می‌کند و همچنین نگاهی کلی به وقایعی دارد که بعداً منجر به خودکشی ایان کرتیس در مه ۱۹۸۰شد.[۴] عنوان ترانه به صورت طعنه‌آمیز به ترانهٔ «عشق ما را با هم نگه‌می‌دارد» اشاره می‌کند. دبورا پس از مرگ ایان کرتیس، عبارت «عشق ما را از هم جدا خواهد کرد» را بر روی سنگ یادبود او حک کرد. این ترانه برای اولین بار در ژوئن ۱۹۸۰ عرضه شد و در جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا رتبهٔ ۱۳ را گرفت. در همان سال در ماه اکتبر این ترانه در جدول دیسکو/دنس آمریکا رتبه ۴۲ را گرفت.

یادبود[ویرایش]

A gray stone with "Ian Curtis, 18-5-80, Love Will Tear Us Apart" carved into it in block letters
سنگ قبر ایان کرتیس در سال ۲۰۰۸ به سرقت رفت و سنگ جدیدی با همان قالب قبلی جای آن‌را گرفت.

«عشق ما را از هم جدا خواهد کرد» از طرف ان‌ام‌ئی به عنوان برترین تک‌آهنگ تمام زمان‌ها در سال ۲۰۰۲ انتخاب شد. در سال ۲۰۰۴ این ترانه توسط مجلهٔ رولینگ استون در فهرست «۵۰۰ ترانه برتر تمام زمان‌ها» رتبهٔ ۱۷۹ را گرفت. در سال ۲۰۱۱ این رقم به ۱۸۱ رسید.

پانویس[ویرایش]

  1. Curtis, Deborah (1995). Touching from a Distance: Ian Curtis and Joy Division. London: Faber and Faber. p. 138. ISBN 0-57126515-4.
  2. Friskics-Warren, Bill (2005). I'll Take You There: Pop Music and the Urge for Transcendence. Continuum. p. 98. ISBN 0-82641700-0. the cascading melody of Joy Division's sublimely gloomy post-punk anthem, 'Love Will Tear Us Apart'
  3. Floman, Scott. "Joy Division – Substance (Qwest '88)". Retrieved 23 October 2013. "Love Will Tear Us Apart" is simply a lovely synth pop song with affecting lyrics that linger in listener's memories long after the last note.
  4. "500 Must-Have Music Tracks".