طراحی تخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دو واسط کاربر که از طراحی تخت استفاده می‌کنند: طراحی متریال از گوگل (لپ‌تاپ در تصویر) و طراحی iOS 7 از اپل (تبلت در تصویر)

طراحی تخت (به انگلیسی: Flat design) یک گونهٔ طراحی یا به عبارت دیگر زبان طراحی برای واسط کاربر مبتنی بر ساده‌گرایی است که در حال حاضر در واسط‌های گرافیکی کاربر گوناگونی در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌های وب و سیستم‌عامل‌های دستگاه‌های قابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی تخت، از بسیاری جهات، طراحی ساده و وفادار به اصول مینیمالیسم نامیده می‌شود. این طراحی خالی از هر گونه المان سه بعدی است و هر ویژگی‌ای که تصویر معادلی از دنیای واقعی ترسیم نماید را مانند سایه‌های عمیق، شیب و بافت حذف می‌کند، این طراحی صرفاً بر فعل و انفعال آیکون‌ها، تایپوگرافی و رنگ متمرکز شده است. طراحی تخت در مقابل طراحی اسکیومورف قرار دارد.

یکی از بخش های بسیار مهم و اساسی در این شیوه طراحی استفاده از رنگ ها میباشد. این سبک طراحی از جلوه های بصری ویژه مانند سایه و بعد استفاده نمی کند، بنابراین روش طراحی آن ساده است و به همین منظور بسیار وابسته به رنگ هاست. با این حال این طراحی در عین سادگی پیچیدگی ها مخصوص به خود را دارد. ممکن است ظاهر این روش بسیار آسان و ساده به نظر آید، اما از آنجا که این طراحی به شدت بر کاربر دوستی یا user friendly بودن یک سایت تمرکز دارد، باید دقت بسیار زیادی نیز در رابطه با آن به عمل آورد.

مقالات مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]