صدیق افغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صدیق افغان
Founder and President of the
World Philosophical Math Research Center
اطلاعات شخص
زاده ۲۰ مارس ۱۹۵۸(1958-03-20) ‏(۵۹ سال)
کابل
محل
تحصیل
دانشگاه دولتی مسکو
مذهب اسلام
وبگاه sediqafghan.com

محمد صدیق افغان (مشهور به صدیق افغان) از ریاضیدانان اهل افغانستان است. علاوه بر ریاضی او خودش را یک فیلسوف نیز میداند اگرچه در مورد تحصیلات علمی او مدارک مستندی تاکنون نشر نشده است.

صدیق افغان ادعا دارد که با کمک ریاضیات بسیاری از مسائل سیاسی را پیش بینی کرده است از جمله این موارد پیشبینی فروپاشی اتحاد شوروی است. البته بسیاری از پیشبینی‌های او نیز عملی نشده است. او از طرف رسانه‌ها بارها به دروغگویی متهم شده است.

او خود را مبدع علم جدیدی از تلفیق ریاضی و فلسفه است و آن را ریاضی-فلسفی (فلسفه ریاضیاتی یا) نام نهاده است. برای همین منظور او در کابل مرکزی را به نام مرکز ریاضی فلسفی جهان، ایجاد کرده است و خودش هم ریاست آنرا بر عهده دارد.

جایزه مرکز بین‌المللی زندگی‌نامه‌ها[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳ اعلام شد که صدیق افغان از طرف موسسه‌ای به نام مرکز بین‌المللی زندگی‌نامه‌ها یا Intenational Biographical Center به او عنوان فیلسوف جهان، یا ریاضی دان را اعطا کرده و اینکه نام او در دائرةالمعارفی تحت عنوان چه کسی کیست ذکر شده است.

این واقعه سبب شد تا طی محافلی در افغانستان از او تجلیل شود. اما پس از آن معلوم شد جایزه‌های این موسسه انگلیسی فاقد اعتبار علمی است و در اصل در برابر پرداخت هزینه آن به افراد داده می‌شود. نیکلاس لا، مدیر این مرکز در مصاحبه‌ای با بی بی سی فارسی به صراحت گفته است که این مدالها و عناوین هیچ ارزش اکادمیک یا علمی ندارند.[۱][۲]

آثار[ویرایش]

  • مربعات و مکعبات اسرارآمیز - به قلم محمدنقی بخشی
  • نظم قران کریم ازدیدگاه ریاضی فلسفی - به قلم محمدنقی بخشی
  • آرایه عکس بینوم نیوتون برای علوم کیهانی
  • تاریخ کشورها ازدیدگاه ریاضی فلسفی - دستنویس‌های صدیق افغان

منابع[ویرایش]