صدیق افغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صدیق افغان
Muhammad Sediq Afghan.jpg
صدیق افغان
موسس و رئیس
مرکز جهانی تحقیقاتی ریاضیات فلسفی
اطلاعات شخص
زاده ۲۰ مارس ۱۹۵۸(1958-03-20) ‏(۶۰ سال)
کابل
محل
تحصیل
دانشگاه دولتی مسکو
مذهب اسلام
وبگاه sediqafghan.com

محمد صدیق افغان مشهور به صدیق افغان از ریاضیدانان اهل افغانستان است. علاوه بر ریاضی او خودش را یک فیلسوف نیز می‌داند اگرچه در مورد تحصیلات علمی او مدارک مستندی تاکنون نشر نشده‌است.

صدیق افغان ادعا دارد که با کمک ریاضیات بسیاری از مسائل سیاسی را پیش بینی کرده‌است از جمله این موارد پیشبینی فروپاشی اتحاد شوروی است. البته بسیاری از پیشبینی‌های او نیز عملی نشده‌است. او از طرف رسانه‌ها بارها به دروغگویی متهم شده‌است.

او خود را مبدع علم جدیدی از تلفیق ریاضی و فلسفه است و آن را ریاضی-فلسفی (فلسفه ریاضیاتی یا) نام نهاده‌است. برای همین منظور او در کابل مرکزی را به نام مرکز ریاضی فلسفی جهان، ایجاد کرده‌است و خودش هم ریاست آنرا بر عهده دارد.

جایزه مرکز بین‌المللی زندگی‌نامه‌ها[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳ اعلام شد که صدیق افغان از طرف موسسه‌ای به نام مرکز بین‌المللی زندگی‌نامه‌ها یا Intenational Biographical Center به او عنوان فیلسوف جهان، یا ریاضی‌دان را اعطا کرده و اینکه نام او در دائرةالمعارفی تحت عنوان چه کسی کیست ذکر شده‌است.

این واقعه سبب شد تا طی محافلی در افغانستان از او تجلیل شود. اما پس از آن معلوم شد جایزه‌های این مؤسسه انگلیسی فاقد اعتبار علمی است و در اصل در برابر پرداخت هزینه آن به افراد داده می‌شود. نیکلاس لا، مدیر این مرکز در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی به صراحت گفته‌است که این مدالها و عناوین هیچ ارزش آکادمیک یا علمی ندارند.[۱][۲]

آثار[ویرایش]

  • مربعات و مکعبات اسرارآمیز - به قلم محمدنقی بخشی
  • نظم قران کریم ازدیدگاه ریاضی فلسفی - به قلم محمدنقی بخشی
  • آرایه عکس بینوم نیوتون برای علوم کیهانی
  • تاریخ کشورها ازدیدگاه ریاضی فلسفی - دستنویس‌های صدیق افغان

منابع[ویرایش]