صبح قهوه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صبح قهوه‌ای
نویسندهفرانک پاولوف
زبانزبان فرانسوی
گونهحکایت
انتشارDecember 1998
نوع رسانهPrint (hardback & paperback)

صبح قهوه ای داستانی فرانسوی، نوشته شده توسط فرانک پاولوف در سال ۱۹۹۸، منتشر شده توسط یک انتشارات تخصصی شعر به نام چِینه در دسامبر سال ۱۹۹۸.

عنوان این داستان اشاره به «پیراهن قهوه ای‌ها»، نام مستعار داده شده به شبه نظامیان نازی، دارد. این نویسنده پس از افشای خبر اتحاد نامزدها در دور دوم انتخابات با جبهه ملی از این رویداد با عنوان «خشم افسارگسیخته» یاد کرد.

صبح قهوه‌ای نگاهی نو و متکثر است در برابر نگاهی جزمی و واپسگرا، که هر روز مارا وادار می‌سازد تا خود را باتمامی موازین هر چند کوچک آن منطبق سازیم؛ آنچه فرانک پاولوف، بدرستی آن را سازش‌های کوچک می‌نامد؛ و شاید مهم‌ترین دلیل استقبال گسترده جهانی از این کتاب این است که مرزهای زمانی و مکانی را درنوردیده است و فصل خاصی از زندگی بشریت را مد نظر ندارد. این کتاب در سال ۲۰۰۲ با فروش بیش از یک میلیون نسخه موفقیت چشمگیری را کسب کرد و این اتفاق به دلیل، خبر غافلگیر کننده راه یافتن نامزد جناح راست تندرو، جین مری لپن، به دور دوم انتخابات بود؛ و این خود شوک بزرگی بود که فرانسه را از مسیر خطرناکی که در پیش داشت آگاه می‌کرد، این خبر بحث داغ محافل سیاسی و دانشگاهی شد، وینسنت جوز گویندهٔ شبکه رادیویی فرنس انتر، درست پیش از مصاحبه لپن، دربارهٔ کتاب و پیام آن سخن گفت. آن روز، به محض اینکه کتابفروشی‌ها باز شد، زنگ تلفن‌ها و فکس‌های انتشارات‌ها به صدا درآمد و دیگر قطع نشد.

خلاصه[ویرایش]

یک دولت ساختگی به نام دولت قهوه ای، قانونی را تصویب می‌کند که هیچ‌کس حق داشتن حیوانات غیر قهوه ای را ندارد و دلایلی علمی را نیز برای تصویب این قانون اعلام می‌دارند و فهرمان داستان با مسا ئلی در این خصوص مواجه می‌شود.

شباهت[ویرایش]

سازگاری[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]