مکتوم بن راشد آل مکتوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شیخ مکتوم بن راشد)
شیخ مکتوم بن راشد آل مکتوم
Maktoum bin Rashid Al Maktoum.jpg
سومین نخست‌وزیر امارات متحده عربی
مشغول به کار
۱۹۹۰ – ۲۰۰۶
رئیس‌جمهورخلیفه بن زاید آل نهیان
پس ازراشد بن سعید آل مکتوم
پیش ازمحمد بن راشد آل مکتوم
اولین نخست وزیر امارات متحده عربی
مشغول به کار
۱۹۷۱ – ۱۹۷۹
رئیس‌جمهورزاید بن سلطان آل نهیان
خلیفه بن زاید آل نهیان
پیش ازراشد بن سعید آل مکتوم
نهمین امیر دبی
مشغول به کار
۱۹۹۰ – ۲۰۰۶
پس ازراشد بن سعید آل مکتوم
پیش ازمحمد بن راشد آل مکتوم
اطلاعات شخصی
زاده
شیخ مکتوم بن شیخ راشد بن شیخ سعید آل مکتوم

۱۹۴۳
منطقهٔ شندغه، نزدیکی خور دبی
درگذشته۴ ژانویه ۲۰۰۶ (۶۳ سال)
گلد کوست، استرالیا
سکته قلبی
ملیت امارات متحده عربی
همسر(ان)علیاء بنت خلیفه آل مکتوم
پیشهسیاستمدار
دیناسلام سنی

شیخ مکتوم فرزند شیخ راشد (۱۹۴۳–۲۰۰۶) نائب رئیس و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی بود. نام کامل وی ( شیخ مکتوم بن شیخ راشد بن شیخ سعید آل مکتوم ) است.

نسب وی به قبیلهٔ «آلبوفلاسا» یکی از بزرگ‌ترین قبائل عربی بعد از قبیلهٔ «آلبوفلاح» که سردودمان قبیلهٔ «آلنهیان» است، بر می‌گردد.

زندگی[ویرایش]

شیخ مکتوم بن راشد آلمکتوم در سال ۱۹۴۳ میلادی در خانواده بزرگ آل مکتوم و در «قصر شیخ سعید آل مکتوم» (پدر بزرگش) واقع در منطقهٔ شندغه در نزدیکی خور دبی چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی او، ریاضیات، زبان انگلیسی، عربی وعلوم اسلامی را در بر می‌گرفت تا او برای مسؤلیت خطیری که آینده به وی سپرده می‌شد آماده نماید. پس از آنکه شیخ راشد بن سعید آل مکتوم در چهارم اکتبر ۱۹۵۸ به عنوان حاکم (امیر) دبی زمام امور را در دست گرفت، شیخ مکتوم به عنوان دست راست ونزدیکترین فرد به او همواره در کنار وی بود. در اواخر دهه ۱۹۵۰ وآغاز دهه ۱۹۶۰ میلادی، شیخ راشد وفرزندش (ولیعهدش) شیخ مکتوم تمامی توجه وتلاش خودرا برای تبدیل رؤیای توسعه امارات متحده عربی به واقعیت متمرکز نمودند و این آرزو را با پروژه‌های همچون فرودگاه دبی، نیروگاه برق، توسعه منابع آب و ساخت نخستین هتل در دبی، مدارس متعدد و منطقهٔ مسکونی جدید ومدرن تحقق بخشید.

شیخ مکتوم پس از تکمیل تحصیلات مقدماتی در اوایل دهه ۶۰ میلادی به خواسته پدر برای تکمیل تحصیلات خود را وارد دانشگاه‌های برتر انگلستان شد و در آنجا در کنار فراگیری علوم سیاسی و انسانی، با فرزندان رهبران وسیاست‌مداران بزرگ کشورهای مختلف جهان آشنا شد. در ۲ دسامبر ۱۹۷۱ میلادی و پس از قیام دولت امارات متحده عربی وبرگزیده شدن شیخ زاید بن سلطان آلنهیان به سمت رئیس اتحاد امارات متحده عربی، شیخ راشد بن سعید به عنوان نایب خود معرفی نمود. شیخ مکتوم بن راشد نیز به عنوان نخست وزیر امارات متحده عربی بر گزیده شد، و در ۲ آوریل ۱۹۷۲ میلادی نخستین کابینهٔ امارات متحده عربی را معرفی نمود. شیخ راشد بن سعید پس از ابتلای به بیماری در سال ۱۹۸۱ وظایف ومسؤولیت‌های خود به ۴ پسر خود: شیخ مکتوم بن راشد و شیخ حمدان بن راشد و شیخ محمد بن راشد و شیخ احمد بن راشد واگذار نمود. و حتی پس از بهبودی نیز به علت نیاز به استراحت بیشتر، مدیریت عملی امور روزمره را به شیخ مکتوم که توسط برادرانش حمایت می‌شد سپرده شد. آنان با پایه‌گذاری یک شیوه رهبری ومدیریت مؤثر، خط مشی پدر را حفظ نموده و آن را توسعه بخشیدند.

دوران حکمرانی[ویرایش]

در ۱۰ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی شیخ راشد حاکم دبی در گذشت. پس از در گذشت پدر، شیخ مکتوم زمام حکومتی دبی و همچنین نایب رئیس دولت اتحاد در دست گرفت. شیخ مکتوم برای توسعهٔ دبی به سختی وتلاش و توجه ویژه خودرا بر ارتقاء قوانین وتحصیلات متمرکز نمود. حیات وی، لبریز از سخاوت در تمامی ابعاد، همچون سیاست، اقتصاد وتحصیلات است. او پس از برعهده گرفتن نخستین نقش خود در حاکمیت امارات متحده عربی به عنوان نخست وزیر، در جهت حمایت و پیشرفت امارات متحده عربی تلاش کرد و در کنار شیخ زاید بن سلطان آلنهیان رئیس دولت اتحاد مسؤولیت توسعه و پیشرفت کشور را برعهده گرفت. او راستای سیاست پدر گام برداشت.

مرگ[ویرایش]

وی در روز چهار شنبه ۴ ژانویه سال ۲۰۰۶ میلادی در اثر سکته قلبی در سن ۶۳ سالگی در گذشت و در دبی به خاک سپرده شد.

منابع[ویرایش]

  • دکتر:عبدالله، مرسی، محمد (الامارات العربیة وجیرانها) دارالقلم: کویت، چاپ اول، انتشار سال ۱۹۸۱ میلادی. به (عربی).
  • هفته نامه، فستیوال، چاپ دبی، انتشار ژانویه سال ۲۰۰۶ میلادی. به (عربی).