شکوفه آذر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شکوفه آذر (زادهٔ ۱۳۵۱ در تهران) روزنامه‌نگار، داستان‌نویس و جهانگرد ایرانی است.

وی کار روزنامه‌نگاری را در سال ۱۳۷۸ با نوشتن مطالب حق‌التحریری در روزنامه آفتاب امروز و صبح امروز آغاز کرد. سپس در روزنامه‌های بهار، توسعه، همشهری، هموطن سلام، خبرگزاری سینا، خبرگزاری میراث فرهنگی، سرمایه، تهران امروز و چند نشریه دیگر به کار روزنامه‌نگاری ادامه داد.

او که ابتدا در زمینه ادبیات و نقد ادبی می‌نوشت، از سال ۱۳۸۴ تا کنون در زمینه‌های اجتماعی چون اعتراضات صنفی دانشجویی، معلمی، کارگران، زنان و موانع رشد جامعه مدنی، در روزنامه سرمایه و نشریات دیگر می‌نویسد.

از گزارش‌های اخیر او پی‌گیری پرونده گشت ارشاد، حوادث دانشجویی مانند ۱۶ آذر و ۱۸ تیر، اعتصاب‌های کارگری مانند هفت تپه، فرزندکشی و موانع قانونی اشد مجازات آن در ایران، حقوق و آزادی‌های مدنی زنان در ایران، چالش‌های نهادهای مدنی در ایران است.

گواهینامه‌ها[ویرایش]

  • دارای گواهینامه روزنامه نگاری از «مرکز مطالعات و تحقیات رسانه ای».۱۳۷۸
  • دارای گواهینامه فعال حقوق بشر از تشکل CSR دهلی. هندوستان.۱۳۸۷
  • دارای گواهینامه دوره " رابطه نهادهای مدنی با دولت ها". تهران. از سوی دانشگاه متروپلیتن لندن. 1387
  • دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد واحد مرکز تهران. ۱۳۷۴

تالیفات[ویرایش]

  • شاید هوس کنم تو را بخورم، انتشارات شکوفه، نشر امیرکبیر. کودک.۱۳۸۲
  • روز گودال، مجموعه داستان. نشر ققنوس ۱۳۸۸
  • برخی از داستان‌های او در نشریات ادبی کاغذی و اینترنتی تخصصی مانند گلستانه، دیباچه، جن و پری و خزه منتشر شده‌است.

عضویت[ویرایش]

جهانگردی[ویرایش]

او در تیر ماه ۱۳۸۴ از مسیر زمینی و به طریقه Hitchhick طی یک سفر سه ماهه از ایران به افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، چین، هند و پاکستان رفت و اول مهر ماه همان سال از مرز میرجاوه وارد خاک ایران شد. این سفر سه ماهه را ابتدا با دوست امریکایی‌اش «ربکا استینگل» شروع کرد اما در شهر بیشکک قرقیزستان از یکدیگر جدا شدند و شکوفه آذر به ادامه سفرش به تنهایی ادامه داد. او در تاجیکستان، هفت شبانه روز در ارتفاعات پامیر سفر کرد. گزارش سفرهای او در ۲۰ قسمت در روزنامه شرق، و سایت‌هایی مانند سایت «انسانشناسی» دکتر ناصر فکوهی منتشر شده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]