شهریار (لردگان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهریار (فلارد)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان لردگان
بخش بخش فلارد
دهستان فلارد
مردم
جمعیت ۲۰۷۶ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۲۱۴۶۹۵

شهریار روستایی از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.روستاهای امیران و چهارده و کندر همسایه های این روستا می باشند.

این روستا از چند تیره از طوایف بزرگ بختیاری به نام های :

.گِردگِرد (مش مرداسی بهداروند)

.جلیلی ( جانکی سردسیر )

.مال احمدی( منجزی بهداروند )

. کریمی ( دورکی )

تشکیل شده و رابطه خویشاوندی نزدیکی میان آنهاست.

اغلب افراد این روستا از قشر تحصیل کرده میباشند به طوریکه نرخ جمعیت تحصیل کردگان و فرهنگیان این روستا جزو تراز ممتاز شهرستان به حساب می آیند . کشاورزی روستا زیر دست دو سرچشمه ی شهریار و سپیدان میباشد که نرخ باروری کشاورزی روستا منوط به پرآبی این دو چشمه میباشد که متاسفانه در سالیان اخیر (۱۳۸۴-۱۳۹۶)به شدت اب دهی این دو چشمه کم شده است و به تبع این کمبود اب، سطح زیر کشت نیز کم تر شده است و کاربری کشاورزی انها نیز به سمت محصولاتی سوق پیدا کرده که از آب کمتری استفاده میکنند که شاخص این ادعا کشت نشدن محصول برنج طی سالیان اخیر در این روستا و روستاهای زیر دست میباشد که از این دو سرچشمه استفاده میکردند.

آستان مقدس امام زاده خواجه خسرو (ع) در این روستا قرار دارد . در جوار این امامزاده قبرستان بسیار قدیمی این روستا واقع شده است و این امامزاده ی متبرک محل اجتماع مردم بخش بالای فلارد در ایام سوگواری دهه ی محرم میباشد که خیل عظیمی از روستاهای دیگر به این امامزاده برای سوگواری طی طریق مینمایند و اجتماعی بزرگ را در این ایام شاهد خواهیم بود. در این ایام مردم شهریار با رسم دیرینه ی فرهنگی خود که ریشه ی تاریخی دارد تعزیه خوانی را الم میکنند که این نیز خود عمق دیرینگی فرهنگ در این روستا را نمایان میکند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان فلارد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۱۲۳ نفر (۴۳۸خانوار) بوده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]