شعر کانکریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«قسطنطنیه» ، «شعر کانکریت» از تانگو با گاوها نوشته شده توسط فوتوریست روسی، واسیلی کامنسکی ، 1914

شعر کانکریت چیدمان عناصر زبانی است که در آن افکت‌های تایپوگرافی نسبت به ویژگی‌های کلامی، اهمیت بیشتری در انتقال معنا دارند. [۱] گاهی از آن به عنوان شعر تصویری یاد می شود ، اصطلاحی که هم‌اکنون معنای متفاوتی دارد. شعرهای کانکریت بیشتر از هنرهای کلامی به هنرهای تجسمی مربوط می شوند؛ اگرچه در نوع محصولی که تولید می‌شود ، هم پوشانی قابل توجهی در این هنرها وجود دارد. با این حال ، از نظر تاریخی ، شعر کانکریت محصول توسعه‌یافته شعرهای شکل‌دار و طرح‌واره‌ای است، که در آن کلمات به گونه ای قرار می‌گیرند که موضوع موردنظر را به تصویر می کشند.

سیر تکاملی[ویرایش]

اگرچه اصطلاح «شعر کانکریت» مدرن است ، اما ایده استفاده از تنظیم و قرار دادن کلمات برای تقویت معنای یک شعر قدیمی است. چنین شعرهای شکلی در اسکندریه یونان در قرن های 3 و 2 قبل از میلاد رواج داشت ، اگرچه اکنون فقط تعداد انگشت شماری از آنها که در آنتولوژی یونان گردآوری شده، باقی مانده اند. به عنوان مثال می توان به شعرهایی از سیمیاس آف رودس که به شکل تخم مرغ ، [۲] بال [۳] کلاه ، [۴] و همچنین فلوت پن پایپ تئوکریتوس اشاره کرد. [۵]

احیای پس از دوره کلاسیک شعر شکلی به نظر می رسد با Gerechtigkeitsspirale (مارپیچ عدالت) ، حکاکی برجسته یک شعر در کلیسای زیارتی سنت والنتین در شهر هسن آلمان آغاز شده است. به این صورت که متن شعر به صورت مارپیچی در جلوی یکی از نیمکت‌های کلیسا حکاکی شده است [۶] و یکی از چندین طرح تزئینی است که در سال 1510 توسط استاد نجار ارهارت فالکنر ساخته شده است .

«بال‌های عید پاک» اثر جورج هربرت (1633) ، به صورت پهلو به پهلو روی صفحات روبرو چاپ شده است تا خطوط، فرشته هایی را که با بالهای کشیده پرواز می کنند ، به ذهن متبادر کنند.

منابع[ویرایش]

  1. "The essence of a poem is inferred through a simple language pattern without necessarily having to 'read' it." John Sharkey, 1971, p.9
  2. "Egg by Simias of Rhodes, translated by W. R. Paton, plate 1 in the portfolio Shaped Poetry (San Francisco: Arion Press, 1981) - Andrew Hoyem, Glenn Todd, Arion Press | FAMSF Explore the Art". Art.famsf.org. 1993-12-02. Retrieved 2017-04-03.
  3. Rhodes, Simmias de (1 January 1640). "Français : Calligrame Les Ailes de Simmias de Rhodes, publié dans le livre Ad alas amoris divini a Simmia Rhodio compacta de Fortunio Liceti qui est consacré à ce caligramme".
  4. Luis Arturo Guichard, "Simmias' pattern poems", Beyond the Canon (Hellenistica Groningana 11), 2006, p.103
  5. "Pan Pipes by Theocritus, plate 1 in the portfolio Shaped Poetry (San Francisco: Arion Press, 1981) - Andrew Hoyem, Glenn Todd, Arion Press". Art.famsf.org. 12 February 2017. Retrieved 2017-04-03.
  6. Higgins, p.71