شاکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شاکا
برداشت هنرمند اروپایی در سال ۱۸۲۴ از شاکا با نیزه طولانی و سپر سنگین. هیچ نقاشی از زندگی او مشخص نیست.[۱]
سلطنت۱۸۱۶–۱۸۲۸
زادهح. ۱۷۸۷
کوازولو-ناتال، نزدیکی مالموت
درگذشتهح. ۱۸۲۸ (۴۱ سال)
KwaDukuza, کوازولو-ناتال
فرزند(ان)نامشخص
پدرSenzangakhona kaJama
مادرنندی
پیشهپادشاهی زولو

شاکا (به انگلیسی: Shaka) تأثیرگذارترین رهبر پادشاهی زولو بود. زولو نام یکی از تیره‌ها و زبان‌های آفریقا است. قوم زولو در دوره سلطنت شاکا (۱۸۱۶–۱۸۲۸) در دوره‌ای از جنگ میان‌قبیله‌ای به نام مفکانه به نهایت قدرت رسید. وی با پیروزی‌های بزرگ خود امپراتوری زولو را به وجود آورد. دولت زولو در ۱۸۳۰–۱۸۳۹ با بوئر در جنگ بود، و سرانجام در ۱۸۸۰ از بریتانیا شکست خورد، و امپراتوری زولو به ۱۳ سرزمین تقسیم گردید و بعداً نیز این سرزمین‌ها تقسیم شد و حدود ۲۰۰ قبیله آزاد زولو تشکیل یافت. جمعیت مردم تبار زولو، حدود ۱۰ میلیون نفر است و بیشتر آن‌ها در کشور آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند.

ملت او با اتحاد ملت‌های شمال آفریقا بر بخش وسیعی از آفریقا تسلط داشت، او فردی نابغه در مبارزات جنگی شناخته شده بود در دوران سلطنت او اصلاحات و نوآوری‌های بسیاری صورت گرفت. حکومت او به وحشی‌گری معروف شده‌است. فرهنگ آفریقای جنوبی تا اندازه‌ای هنوز تحت تأثیر دوران حکومت شاکا است.

قوم[ویرایش]

زولوها تعدد زوجات را جایز می‌دانند و عقد و عروسی در نزد آنان با اهدای گاو به خانواده عروس منعقد می‌شود. زولو یکی از زبان‌های بانتو است. واژه زولو در زبان زولو به معنی «آسمان» است.

منابع[ویرایش]

  1. B. Johanneson, M. Fernandez, B. Roberts, M. Jacobs, Y. Seleti. 2011. Focus History, Grade 10. Maskew Miller Longman (Pty) Ltd. Cape Town. p. 150

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Shaka». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۳ اگوست ۲۰۱۱.