شاکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شاکا
KingShaka.jpg
1824 European artist's impression of Shaka with a long throwing assegai and heavy shield. No drawings from life are known.[۱]
سلطنت ۱۸۱۶–۱۸۲۸
فرزند(ها) None known or recognized
پدر Senzangakhona kaJama
مادر Nandi
زادروز ح. ۱۷۸۷
کوازولو-ناتال، نزدیکی Melmoth
مرگ ح. ۱۸۲۸ (۴۱ سال)
KwaDukuza, کوازولو-ناتال
پیشه Monarch of the پادشاهی زولو

شاکا (به انگلیسی: Shaka) تأثیرگذارترین رهبر پادشاهی زولو بود.

زولو نام یکی از تیره‌ها و زبان‌های آفریقایی است. قوم زولو در دوره سلطنت شاکا (۱۸۱۶–۱۸۲۸) در دوره‌ای از جنگ میان‌قبیله‌ای به نام مفکانه به نهایت قدرت رسید. وی با پیروزی‌های بزرگ خود امپراتوری زولو را به وجود آورد. دولت زولو در ۱۸۳۰–۱۸۳۹ با بوئر در جنگ بود، و سرانجام در ۱۸۸۰ از بریتانیا شکست خورد، و امپراتوری زولو به ۱۳ سرزمین تقسیم گردید و بعداً نیز این سرزمین‌ها تقسیم شد و حدود ۲۰۰ قبیله آزاد زولو تشکیل یافت. جمعیت مردم زولوتبار، حدود ۱۰ میلیون نفر است و بیشتر آن‌ها در کشور آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند.

ملت او با اتحاد ملت‌های شمال آفریقا بر بخش وسیعی از آفریقا تسلط داشت، او فردی نابغه در مبارزات جنگی شناخته شده بود در دوران سلطنت او اصلاحات و نوآوری‌های بسیاری صورت گرفت. حکومت او به وحشی‌گری محکوم شده‌است. فرهنگ آفریقای جنوبی تا اندازه‌ای هنوز تحت تأثیر دوران حکومت شاکا است.

قوم[ویرایش]

زولوها تعدد زوجات را جایز می‌دانند و عقد و عروسی در نزد آنان با اهدای گاو به خانواده عروس منعقد می‌شود. زولو یکی از زبان‌های بانتو است. واژه زولو در زبان زولو به معنی «آسمان» است.

منابع[ویرایش]

  1. B. Johanneson, M. Fernandez, B. Roberts, M. Jacobs, Y. Seleti. 2011. Focus History, Grade 10. Maskew Miller Longman (Pty) Ltd. Cape Town. p. 150

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Shaka». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۳ اگوست ۲۰۱۱.