شالی‌کوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شالی‌کوبی و یا برنجکوبی (آبدَنگ[۱]) فرآیندی است که در آن شلتوک به برنج كامل تبدیل و در کنار آن برنج نیم دانه، سبوس نرم و سبوس درشت نیز به دست می‌آید. در ادامه این فرآیند برنج سالم، به کمک دستگاه سورتینگ، مرتب و بسته‌بندی شده و برای مصرف خوراکی فروخته می‌شود. محصولات جانبی شالی‌کوبی مانند سبوس برای مصرف خوراکی و تهیه آرد برنج و همچنین خوراک دام استفاده می‌شوند. [۲]

خط شالی‌کوبی مدرن
خط شالی‌کوبی مدرن

شالیکوبی در ایران[ویرایش]

در بازار ایران به‌طور معمول از دستگاه‌های سنتی شالی‌کوبی استفاده می‌کنند که راندمان پایینی دارند. اما در سال‌های اخیر، استفاده از خط‌ مدرن شالیکوبی به دلیل افزایش کیفیت نهایی و سرعت تبدیل شلتوک، رشد چشمگیری داشته است.

در سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۰۶۶ واحد شالیکوبی در ایران فعال بوده است.[۳]

فرایند شالی‌کوبی مدرن[ویرایش]

فرایند کارخانه‌ای شالی‌کوبی با دمیدن هوای گرم به حوضچه‌های محل نگهداری شلتوک آغاز می‌شود و شلتوک‌ها پس از دوره‌ای معین و خشک شدن غربال شده و در این غربال کاه و کلش جداسازی می‌شود سپس به دستگاه سفید کن منتقل می‌شوند. پوسته شلتوک که فل نامیده می‌شود از آن جدا می‌شود و برنج به قسمت سفید کن دو برای جداسازی باقی شلتوک‌ها منتقل می‌شود و در انتها در قسمت الک زنی برنج‌های به صورت شکسته یا کامل دسته‌بندی شده و بسته‌بندی می‌شوند.[۴][۵][۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

ضوابط فنی و بهداشتی کارگاه‌های تولید و بسته‌بندی فرآورده‌های غذایی مشمول شناسه نظارت کارگاهی

سورتینگ

منابع[ویرایش]

  1. علی‌اکبر نفیسی. سرواژه «آبدنگ»، فرهنگ نفیسی (در ویکی‌نبشته)
  2. خدادوست، عادل (۲۰۲۲-۰۷-۱۶). «خرید خط شالیکوبی مدرن؛ یک سرمایه گذاری مطمئن!». پندسورت. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۱۰.
  3. «شالیکوبی‌های سنتی و ضرورت مدرن‌شدن دستگاه‌ها». دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۷.
  4. http://hamshahrionline.ir/details/147995. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  5. https://web.archive.org/web/20170220151321/http://www.lahidjan.com/17752/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D9%84%D8%AA%D9%88%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AC.html. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ فوریه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  6. http://www.amg90.loxblog.com/post/28. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)