سید علی شوشتری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیت‌الله، استاد
سید علی شوشتری
زادروز۱۲۲۲ (قمری)
درگذشت۱۲۸۳ (قمری)
تبارایرانی
پیشهدین، اخلاق و عرفان
سال‌های فعالیتعالم و عارف شیعی
شناخته‌شده برایعالم مسلمان،
دیناسلام
مذهبشیعه دوازده‌امامی

سید علی شوشتری (۱۲۲۲ ق، شوشتر - ۱۲۸۳ ق، نجف) از عالمان و عارفان شیعه و از نوادگان سید نعمت‌الله جزایری است. وی سرحلقه سلسله عارفان معاصر شیعه است. ملا حسینقلی همدانی برجسته‌ترین شاگرد اوست.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی مقدمات علوم دینی را در زادگاهش شوشتر فرا گرفت و بعد از تکمیل مراتب علم و تحصیل اجتهاد، در نجف دوباره به وطن بازگشت و به تدریس و قضاوت مشغول گردید. او در سال ۱۲۸۳ ق، وفات یافت و در نجف مدفون گردید. وی در فقه و اصول شاگرد شیخ مرتضی انصاری شوشتری بوده و از سویی وصی او نیز بوده و در عین حال بجهت کمالات معنوی و عرفانی شیخ انصاری در مجلس اخلاق او زانو می‌زده است.

گفته شده شبی جولائی (بافنده‌ای) که در عین گمنامی ملاقلی جولا نام داشته، در خانه او را می‌کوبد؛ و حکمی که آنروز در مسند قضاوت داده بود را نادرست دانست؛ و گفت: «فلان حکمی که طبق دعوی شهود به ملکیت فلان ملک برای فلان کس نموده‌اید، صحیح نیست. آن ملک، متعلق به طفل صغیر یتیمی است و قباله آن در فلان محل، دفن است. این راهی را که شما پیش گرفته‌اید، ناصحیح است و راه شما نیست.» سید شوشتری در فکر فرومی‌رود و با خود می‌گوید: «صبح‌ها با مجرمین سر و کار دارم و شبها با مجانین». با اعجاب در صدد تحقیق برمی‌آید و مطلع می‌شود که در همان محل، قباله ملک یتیم مدفون است و شهود بر ملکیت فلان، شاهد زور (دروغ) بوده‌اند. بسیار بر خود می‌ترسد. شب بعد جولا به در خانه او می‌آید و سید را از ادامه کار قضاوت برحذر می‌دارد. در شب سوم نیز جولا به او می‌گوید: «معطل نشوید. فوراً تمام اثاث البیت را جمع کرده، خانه را بفروشید و به نجف مشرف شوید و وظایفی را که به شما گفته‌ام، انجام دهید و پس از شش ماه، در وادی السلام نجف در انتظار من باشید.» سید علی شوشتری بی درنگ چنین می‌کند. او در وادی السلام نجف، مرد جولا را می‌بیند و جولا به او دستورهائی می‌دهد و پنهان می‌شود؛ و سید دستورات او را عمل می‌کند و به مراتب بالای عرفانی می‌رسد.

نام اصلی ملاقلی جولا را «ملامحمدعلی ژوئیه دزفولی» گفته‌اند و او را از اوتاد بشمار می‌برند، که او خود از مصاحبت یک سرباز تحول معنوی یافته و سپس سید علی شوشتری نیز از جهات معنوی از جولا تأثیر می‌پذیرد و سید هم استاد عرفانی ملاحسینقلی همدانی می‌شود و ملا حسینقلی هم شاگردانی چند در عرفان عملی تربیت می‌کند تا اینکه از طریق شاگرد برجسته او سید احمد کربلایی این میراث عرفانی به سید علی قاضی می‌رسد که او هم استاد عارفان بزرگی چون آیت الله بهجت و علامه طباطبائی است.

اکنون مزار ملاقلی جولا و آن سرباز گمنام با همین عنوان در محلی است به نام مسجد کج‌بافان که در صحن مسجد در دزفول (پل قدیمی - کوچه انصار المهدی) می‌باشد.

همچنین گفته سید علی شوشتری به واسطه سید صدرالدین کاشف دزفولی یا سید مهدی بحرالعلوم با بیدآبادی ارتباط وجود دارد و استفاده شیخ انصاری از شوشتری به سفارش سید کاشف بوده و گفته سید شوشتری از ماست.[۱]

شاگردان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سید علی شوشتری بایگانی‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine اندیشه قم

پیوند به بیرون[ویرایش]