سیاه‌خان لپویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویری ازسیاه‌خان یک مرد ایرانی با بدنی بسیار بزرگ و غیر معمولی

سیاوش بوشهری مشهور به سیاه‌خان لپویی مرد ۲۵۹ سانتی‌متری ایرانی (بالاترین قد ثبت شده در آسیا) با بدنی بسیار بزرگ و غیر معمولی بود. وی که در اوائل سده چهارده خورشیدی در لپویی شیراز استان فارس می زیست از عقب ماندگی جسمی و روانی نیز رنج می‌برد.[۱].

سیاه‌خان به سال ۱۲۹۱ خورشیدی در روستای لپویی از توابع زرقان فارس به دنیا آمد. تا شش سالگی رشد طبیعی داشت اما از این زمان رشد شدیدی پیدا کرد. خانواده وی به دلیل تنگدستی و مشکلات جسمی سیاه‌خان به شیراز مهاجرت کردند و با به نمایش گذاشتن فرزند درشت هیکل و نامتعارف خود در معابر، کسب درآمد می‌کردند.[۲].

در اواخر شهریور ۱۳۱۰ مدتی توسط فردی به نام خشورخان به مبلغ شش هزار تومان اجاره شد تا در تهران به معرض نمایش درآید.[۳] دکتر قربان، بنیانگذار دانشکده پزشکی شیراز در سال ۱۳۰۱ خورشیدی وی را یافت و مورد حمایت مادی و پزشکی قرار داد. با انتقال وی به بیمارستان، سیاه خان باقیمانده عمر خود را بستری بود و سرانجام به دلیل ذات الریه و سپسیس درگذشت [۴].

جمجمه وی ۵/۷ کیلوگرم وزن ولی تنها ۱۴۷۰ سانتیمتر مکعب حجم داشت. قد وی ۲۵۹ سانتیمتر بود و این در شرایطی است که بدلیل رشد نامتعارف استخوانها، هیچ فاصله‌ای بین مهره‌های ستون فقرات وجود نداشته است. طول دست ۱۱۷ سانتیمتر و طول پاهای وی ۱۲۵ سانتیمتر بود. .[۵].


او سالها از بیماری‌های مقاربتی، جلدی و ریوی رنج می‌برده است. اسکلت وی هم اکنون در دانشکده پزشکی دانشگاه شیراز در معرض بازدید عموم قرار دارد.[۶].


منابع[ویرایش]

  1. سیاه خان، اعجوبه دنیا وبگاه آفتاب، ۲۲/۸/۱۳۸۴
  2. سیاه خان، اعجوبه دنیا وبگاه آفتاب، ۲۲/۸/۱۳۸۴
  3. اطلاعات عمومی. عنایت‌الله شکیباپور. کتابفروشی اشراقی. ص ۲۹۳
  4. سیاه خان، اعجوبه دنیا وبگاه آفتاب، ۲۲/۸/۱۳۸۴
  5. سیاه خان، اعجوبه دنیا روزنامه ایران. ۱۹/۸/۸۴
  6. سیاه خان، اعجوبه دنیا روزنامه ایران. ۱۹/۸/۸۴