پرش به محتوا

سوپر لیگ فوتبال یونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سوپر لیگ فوتبال یونان
بنیان‌گذاری۱۹۵۹ (۱۶ ژوئیه ۲۰۰۶ سیستم کنونی)
کشور یونان
کنفدراسیونیوفا
دسته‌ها۱
شمار تیم‌ها۱۴
صعود به-
سقوط بهسوپر لیگ ۲ فوتبال یونان[۱]
جام(های) داخلیجام حذفی فوتبال یونان
سوپر جام فوتبال یونان
جام(های) بین‌المللیلیگ قهرمانان اروپا
لیگ اروپا
قهرمان کنونیباشگاه فوتبال آ.ا.ک آتن
(۱۳ قهرمانی)
موفق‌ترین تیمباشگاه فوتبال المپیاکوس
(۴۷ قهرمانی)
پخش تلویزیونینووا اسپورت
نیو هلنیک تلویزیون
وبگاه
فصل جاری: (۲۰۲۳-۲۴)

سوپر لیگ فوتبال یونان (به یونانی: Σούπερ Λίγκα Ελλάδα) معتبرترین لیگ فوتبال در کشور یونان است که از ۱۹۵۹ میلادی تاکنون در این کشور برگزار می‌شود. این لیگ از ۱۶ تیم که از سراسر کشور یونان در آن شرکت می‌کنند برگزار می‌شود. این لیگ در آخرین رتبه‌بندی یوفا در ۲۰ اوت ۲۰۱۵، جایگاه سیزدهمین لیگ برتر اروپا را در اختیار دارد.
تا کنون تنها شش باشگاه توانسته‌اند قهرمانی لیگ یونان را به دست آورند. سه باشگاه بزرگ شهر آتن (المپیاکوس، پاناتینایکوس و آ.ا. ک آتن بیشترین تعداد قهرمانی در این لیگ را در اختیار دارند و تنها سه باشگاه پائوک تسالونیکی، آریس تسالونیکی و لاریسا توانسته‌اند در زمان‌های کوتاه استیلای سه تیم بزرگ شهر آتن بر سوپر لیگ یونان را بشکنند. المپیاکوس در مجموع با ۴۶ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات نیز به‌شمار می‌رود.

شیوه برگزاری لیگ

[ویرایش]

این لیگ از ۱۶ تیم تشکیل شده‌است که تیم‌ها به صورت دوره‌ای یک‌بار با هرکدام از تیم‌های حاضر در جدول به صورت رفت و برگشت پیکار می‌کنند. در پایان مسابقات لیگ سه تیم انتهای جدول (رتبه‌های ۱۴، ۱۵ و ۱۶) مستقیماً از سوپر لیگ حذف می‌شوند و سه تیم صعودکننده از لیگ دسته اول جایگزین آن‌ها می‌شوند. این لیگ دو نماینده در لیگ قهرمانان اروپا دارد که تیم قهرمان به صورت مستقیم به به دور گروهی لیگ قهرمانان صعود می‌کند.
تکلیف تیم دوم صعودکننده به لیگ قهرمانان را تیم‌های دوم تا پنجم رده‌بندی سوپر لیگ در یک گروه به صورت دوره‌ای (رفت و برگشت) مشخص می‌کنند. پیش از آغاز مرحله پلی‌آف، تیم پنجم و چهارم جدول رده‌بندی سوپر لیگ، رقابت‌ها را بدون امتیاز آغاز می‌کنند، حال آنکه تیم سوم با امتیاز دو و تیم دوم سوپر لیگ نیز با امتیاز سه این مرحله را آغاز می‌کنند. در پایان این مرحله هر تیمی که امتیاز بیشتری را کسب کند به عنوان دومین نمایندهٔ یونان در لیگ قهرمانان انتخاب و به مرحلهٔ سوم انتخابی این مسابقات راه می‌یابد.
تیم‌های دوم تا چهارم پلی‌آف نیز به عنوان نمایندگان یونان در لیگ اروپا بازی خواهند کرد.

باشگاه‌های کنونی

[ویرایش]

در سوپر لیگ فصل جاری (۲۰۲۱-۲۰۲۲) باشگاه‌های زیر حاضر هستند.

در سوپر لیگ فصل جاری (۲۰۲۱-۲۰۲۲) باشگاه‌های زیر حاضر هستند.

قهرمانی بر پایه باشگاه

[ویرایش]
باشگاه قهرمانی نایب‌قهرمانی سال‌های قهرمانی
المپیاکوس ۴۷ ۱۸ ۱۹۳۱، ۱۹۳۳، ۱۹۳۴، ۱۹۳۶، ۱۹۳۷، ۱۹۳۸، ۱۹۴۷، ۱۹۴۸، ۱۹۵۱، ۱۹۵۴، ۱۹۵۵، ۱۹۵۶، ۱۹۵۷، ۱۹۵۸، ۱۹۵۹، ۱۹۶۶، ۱۹۶۷، ۱۹۷۳، ۱۹۷۴، ۱۹۷۵، ۱۹۸۰، ۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۷، ۱۹۹۷، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۲۰ ، ۲۰۲۱
پاناتینایکوس
۲۰
۲۴ ۱۹۳۰، ۱۹۴۹، ۱۹۵۳، ۱۹۶۰، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲، ۱۹۶۴، ۱۹۶۵، ۱۹۶۹، ۱۹۷۰، ۱۹۷۲، ۱۹۷۷، ۱۹۸۴، ۱۹۸۶، ۱۹۹۰، ۱۹۹۱، ۱۹۹۵، ۱۹۹۶، ۲۰۰۴، ۲۰۱۰
آ.ا. ک آتن ۱۳ ۱۹ ۱۹۳۹، ۱۹۴۰، ۱۹۶۳، ۱۹۶۸، ۱۹۷۱، ۱۹۷۸، ۱۹۷۹، ۱۹۸۹، ۱۹۹۲، ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۲۰۱۸
آریس سالونیک
۳
۱۲ ۱۹۲۸، ۱۹۳۲، ۱۹۴۶
پائوک ۳ ۱۹۷۶، ۱۹۸۵، ۲۰۱۹
لاریسا
۱
۱ ۱۹۸۸
ایراکلیس ۱۹۰۸ ۰ ۳ —————————
Ethnikos Piraeus ۲
پانیونیوس
او‌اف‌ئی کرته ۱

منابع

[ویرایش]
  1. «FOOTBALL LEAGUE - FOOTBALL LEAGUE 2». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۱۲.

پیوند به بیرون

[ویرایش]