سوراخ ماکولا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سوراخ ماکولا (نام علمی: Macular hole) یک شکاف واقع در مرکز شبکیه چشم می‌باشد.

تشخیص[ویرایش]

تباهی لکه زرد (دژنراسیون ماکولا) یک بیماری مؤثر بافت زیر شبکیه است در حالی که سوراخ ماکولا شامل آسیب از درون چشم و در محل اتصال بین زجاجیه و شبکیه چشم می‌باشد. هیچ رابطه‌ای بین این دو بیماری وجود ندارد. بسته به درجه‌ای کشش بین زجاجیه و شبکیه چشم خطر ابتلا به سوراخ ماکولا در چشم دیگر وجود دارد. در آن موارد که در آن زجاجیه قبلاً از شبکیه جدا شده شانس ابتلا به یک سوراخ ماکولا در چشم دیگر وجود دارد. بعبارتی دیگر زمانی که زجاجیه کشش بر روی ماکولا ایجاد می‌کندممکن است در خطر ابتلا به یک سوراخ در چشم دوم وجود داشته باشد. در موارد بسیار نادر تروما یا سایر شرایط منجر به توسعه یک سوراخ ماکولامی‌شوند. در اکثریت قریب به اتفاق موارد سوراخ ماکولا خود به خود توسعه می‌یابد. هیچ راه شناخته شده‌ای برای جلوگیری پیشرفت سوراخ ماکولا وجود ندارد.[۱]

علل[ویرایش]

چشم حاوی ماده ژلهمانند به نام زجاجیه است. جمع شدن زجاجیه معمولاً باعث ایجاد سوراخ می‌شود. همچنین زجاجیه یک فرد در سنین بالا آبکی شده و شروع به کشیدگی شبکیه چشم می‌کند و در نتیجه سوراخ در شبکیه ایجاد می‌شود[۲].

علائم[ویرایش]

اگر زجاجیه بصورتی پایدار و محکم به شبکیه متصل شده با کشیدگی یک سوراخ ماکولا ایجاد می‌شود. در بعضی موارد مایع ابکی وارد سوراخ شده و باعث اختلال و تاری دید مرکزی می‌گردد[۳].

منابع[ویرایش]

  1. "Macular Hole". Archived from the original on 17 June 2008. Retrieved 2008-06-19.
  2. "Macular Hole — Columbia Ophthalmology".
  3. "Facts About Macular Hole — National Eye Institute". Retrieved 2008-06-19.