سهیل عیاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سهیل عیاری
Soheil Ayari.jpg
ملیت فرانسه فرانسه
24 Hours of Le Mans career
سال‌های فعالیت 1997, 1999, 2003 - 2005, 2007-2012, ۲۰۱۴
تیم‌ها اس‌آرتی وایپر Team Oreca, Pescarolo Sport, Pecom Racing
بهترین پایان 4th (2004, 2010)
برنده‌شدن‌ها در کلاس ۰

سهیل عیاری (به فرانسوی: Soheil Ayari) متولد ۵ آوریل ۱۹۷۰ در اکس له بن(اکس لبن) راننده اتومبیلرانی فرانسه مخصوصاً در مسابقات استقامت و مسابقات بزرگ گردشگری می‌باشد که دارای اصالت ایرانیست.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سهیل عیاری' متولد ۵ آوریل ۱۹۷۰ در اکس له بن (Aix-les-Bains) می‌باشد.

زندگی ورزشی[ویرایش]

او ۷ بار در سالهای ۱۹۹۴، ۱۹۹۶، ۲۰۰۲، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ قهرمان فرانسه شده‌است. او قبل از اینکه به عنوان اولین فرانسوی برندهٔ مسابقات قهرمانی جهان در فرمول ۳ در کشور ماکائو شود، در سال ۱۹۹۴ برنده مسابقات فرانسه در فرمول فورد و در سال ۱۹۹۶ قهرمان فرمول ۳ این کشور شد. از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۰، او در مسابقات بین‌المللی فرمول ۳۰۰۰ شرکت کرد که ۲ قهرمانی و یک مقام پنجمی را در سال ۱۹۹۸ کسب کرد. سال ۱۹۹۷ او درآزمون‌های تیم ویلیام F۱ شرکت کرد. سپس او در مسابقات سوپر توریسم فرانسه شرکت کرد و با اتومبیل‌های پژو ۴۰۶ و ۴۰۷ کوپه در سالهای ۲۰۰۲، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ قهرمان این مسابقات شد.

از سال ۲۰۰۶، او در مسابقات فرانس جی تی شرکت کرد و با سالین در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ قهرمان فرانسه شد. از سال ۲۰۰۳، باتیم Pescarolo - Judd در مسابقات Le Mans Series شرکت کرد و علی‌رغم کسب مقام چهارمی در سال ۲۰۰۴ و مقام پنجمی در سال ۲۰۰۹ نتوانست از سکوی مسابقات ۲۴ heures du Mans بالا برود. از سال ۲۰۰۶ او در کنار استفان اورته یی (Stéphane Ortelli)در تیم اورسا(Team Oreca)عضویت دارد.

افتخارات[ویرایش]

قهرمانی فرانسه در سالهای ۱۹۹۴، ۱۹۹۶، ۲۰۰۲، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷–۲ قهرمانی و یک مقام پنجمی در فرمول ۳۰۰۰ - قهرمان سوپر توریسم فرانسه در سالهای ۲۰۰۲، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ - قهرمان فرانسه در مسابقات فرانس جی تی در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷

منابع[ویرایش]

سایت اختصاصی سهیل عیاری[ویرایش]

http://www.ayari.com