سن‌سریف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سن‌سریف (انگلیسی: San Serriffe‎) یک کشور جزیره‌ای خیالی است که توسط روزنامه بریتانیایی گاردین و برای دروغ اول آوریل سال ۱۹۷۷ ساخته شده‌است.[۱][۲][۳][۴][۵]این کلک‌بازی به صورت یک مکمل هفت صفحه‌ای و به شکل یک بررسی معاصر از کشورهای خارجی و برای «بزرگداشت ده‌سالگی استقلال» این کشور و همراه با تبلیغات شرکت‌های بزرگ برای این کشور در روزنامه به چاپ رسید. مکمل ارائه‌شده یک توصیف استادانه از این کشور به عنوان یک مقصد توریستی و یک کشور در حال توسعه بود، اما بیشتر نام‌های اماکن و افراد، جناس و بازی با کلماتی بودند که به صنعت چاپ ارتباط داشتند (مانند سنزسریف و نام‌های قلم‌های رایج). ایده اصلی این بود که جزیره را در اقیانوس اطلس و نزدیک تنریف قرار دهند اما به خاطر برخورد دو هواپیمای بویینگ ۷۴۷ در آن محل چند روز قبل از چاپ مطالب، جزیره به اقیانوس هند و نزدیکی جزایر سیشل منتقل شد.

سن‌سریف یکی از موفق‌ترین و معروف‌ترین حقه‌های دهه‌های اخیر است. این حقه بخشی از میراث فرهنگی مشترک با طنز ادبی شده و یک بدنه ثانویه از ادبیات از آن مشتق شده‌است. از این کشور در حقه‌های مشابهی در سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۹ نام برده‌شد. در آوریل ۲۰۰۹ از جغرافیا، تاریخ و فرهنگ سن‌سریف به‌طور گسترده‌ای در جدول کلمات متقاطع رمزدار روزنامه گاردین استفاده می‌شد.[۶]

منابع[ویرایش]

 1. گاردین گزارش ویژه: سن‌سریف., ۱ آوریل ۱۹۷۷
 2. وین‌رایت, مارتین (30 March 2007). "مسخره‌بازی". روزنامه گاردین.
 3. وین‌رایت، صفحهٔ ۶۸
 4. وین‌رایت، صفحهٔ ۷۴
 5. "سن‌سریف، ۱۹۷۷". موزه حقه‌ها.
 6. Guardian Cryptic crossword No 24,662
 • مارتین واین‌رایت (۲۰۰۷). The Guardian Book of April Fool's Day. Aurum. صص. ۶۸. شابک ۱۸۴۵۱۳۱۵۵X.
 • «از سن‌سریف دیدن کنید». گاردین. ۱ آوریل ۱۹۷۸.
 • تئودور باکاوس (نام مستعار هنری موریس) (۱۹۷۸). The World's Worst Marbled Papers: Being a Collection of Ten contemporary San Serriffean Marbled Papers. بندر کلارندون، سن‌سریف: شرکت چاپ و نشر سن‌سریف.
 • تئودور باکاوس (نام مستعار هنری موریس) (۱۹۸۰). The Private Presses of San Serriffe. بندر کلارندون، سن‌سریف: شرکت چاپ و نشر سن‌سریف.
 • تئودور باکاوس (نام مستعار هنری موریس) (۱۹۸۸). The first fine silver coinage of the Republic of San Serriffe: the Bird & Bull Press commemorative 100 coronas: including an account of this legendary republic and its connection with the Bird & Bull Press: with description of similar numismatic rarities and a 30-year checklist of work produced by the Press, 1958-1988. بندر کلارندون، سن‌سریف: شرکت چاپ و نشر سن‌سریف.
 • تئودور باکاوس (نام مستعار هنری موریس) (۲۰۰۱). The Booksellers of San Serriffe. بندر کلارندون، سن‌سریف: شرکت چاپ و نشر سن‌سریف.
 • تئودور باکاوس (نام مستعار هنری موریس) (۲۰۱۰). The San Serriffe Postal Service. بندر کلارندون، سن‌سریف: شرکت چاپ و نشر سن‌سریف.
 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «San Serriffe». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]