سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سندروم مرگ ناگهانی شیرخواران
Safe Sleep logo.jpeg
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰ R95 از ژانویه ۲۰۱۳ کدگذاری جدیدی اجرایی شده است که بر طبق آن کد R95.0 مربوط به نوزادانی متوفی‌ای است که جسد آنها کالبدشکافی می‌شود و کد R95.9 مربوط به نوزادان متوفی‌ای است که کالبدشکافی روی آن‌ها انجام نمی‌شود.
آی‌سی‌دی-9-CM 798.0
اُمیم 272120
دادگان بیماری‌ها 12633
مدلاین پلاس 001566
ئی‌مدیسین emerg/407 ped/2171
پیشنت پلاس سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
سمپ D013398

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد که به اختصار SIDS نیز نامیده می‌شود، عبارت است از مرگ نابهنگام نوزادان در خواب بدون هیچ‌گونه پیش‌بینی قبلی پزشکی و بدون برجای‌گذاشتن هیچ‌گونه عارضه‌ای در بدن نوزاد که در حین کالبدشکافی قابل تشخیص باشد. به این بیماری مرگ تختخواب نیز اطلاق می‌شود زیرا اغلب در کودکان در تختخواب روی میدهد. این بیماری در نوزادان پسر شایع‌تر است.[۱]

عامل این بیماری ناشناخته است گرچه دانشمندان توانسته‌اند برخی منشاهای این بیماری را شناسایی کنند. محققان پارامترهای متعددی را در ریسک‌پذیری نوزادان شناسایی کرده‌اند که از آن جمله زودرس بودن نوزادان، در معرض دود دخانیات قرار داشتن در هنگام خواب، به پشت نخواباندن نوزادان (نباید روی قلب آن‌ها فشار باشد)، عوامل ژنتیکی، در معرض عوامل استرس‌زا و یا دردناک قرار گرفتن و ... می‌باشند. یکی از عوامل این بیماری می‌تواند ختنه نوزادان باشد، زیرا با از دست دادن خون در عمل ختنه فشار خون افت پیدا می‌کند و می‌تواند به سکته قلبی منجر شود. مخصوصا در نوزادانی که قلب آنها به طور کامل رشد نکرده یا نارسایی قلبی دارند.[۲] [۳] [۴] درمیان یهودیان، که ختنه نوزادان مرسوم است، مسبب مرگ نوزادان را الهه‌ای بابلی به نام لیلیت می‌دانند.

از جمله اقدامات مؤثر در کاهش خطرپذیری نوزادان نسبت به این عارضه؛ قرار دادن پستانک در دهان آن‌ها در حین خواب و طاق‌باز خواباندن آن‌ها می‌باشد. همچنین شناسایی کودکان در معرض کودک‌کشی و کودک‌آزاری که ممکن است علائم مشابهی در زمان مرگ با مبتلایان به این عارضه داشته باشند و حفاظت فیزیکی از آن‌ها می‌تواند آمار جان‌باختگان چنین بیماری را کاهش دهد.

منابع[ویرایش]