سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سندروم مرگ ناگهانی شیرخواران
آی‌سی‌دی-۱۰ R95 از ژانویه ۲۰۱۳ کدگذاری جدیدی اجرایی شده است که بر طبق آن کد R95.0 مربوط به نوزادانی متوفی‌ای است که جسد آنها کالبدشکافی می‌شود و کد R95.9 مربوط به نوزادان متوفی‌ای است که کالبدشکافی روی آنها انجام نمی‌شود.
آی‌سی‌دی-۹ 798.0
اُمیم 272120
دادگان بیماری‌ها 12633
مدلاین پلاس 001566
ای‌مدیسین emerg/407 ped/2171
پیشنت پلاس سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
سمپ D013398

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد که به اختصار SIDS نیز نامیده می‌شود، عبارت است از مرگ نابهنگام نوزادان در خواب بدون هیچ‌گونه پیش‌بینی قبلی پزشکی و بدون برجای‌گذاشتن هیچ‌گونه عارضه‌ای در بدن نوزاد که در حین کالبدشکافی قابل تشخیص باشد. به این بیماری مرگ تختخواب نیز اطلاق می‌شود زیرا اغلب در کودکان در تختخواب روی میدهد.

عامل این بیماری ناشناخته است گرچه دانشمندان توانسته‌اند برخی منشاهای این بیماری را شناسایی کنند. محققان پارامترهای متعددی را در ریسک‌پذیری نوزادان شناسایی کرده‌اند که از آن جمله نارس بودن نوزادان، در معرض دود دخانیات قرار داشتن در هنگام خواب، به پشت نخوابیدن نوزادان(نباید روی قلب آنها فشار باشد)، عوامل ژنتیکی و ... .

از جمله اقدامات موثر در کاهش خطرپذیری نوزادن نسبت به این عارضه؛ قرار دادن پستانک در دهان آنها در حین خواب و به پشت خواباندن آنها می‌باشد. همچنین شناسایی کودکان در معرض کودک‌کشی و کودک‌آزاری که ممکن است علائم مشابهی در زمان مرگ با مبتلایان به این عارضه داشته باشند و حفاظت فیزیکی از آنها می‌تواند آمار جان‌باختگان چنین بیماری را کاهش دهد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Sudden infant death syndrome»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۳).