پرش به محتوا

سبو بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سبو بزرگ یکی از محله‌های شهر لواسان در استان تهران است که در حال گسترش و تبدیل شدن به یکی از گران قیمت‌ترین مناطق کاملا ویلایی لواسان با چشم‌اندازهایی از سد لتیان ، پارک جنگلی لتیان و کوه‌های زیبای لواسان کوچک است.

این محله در گذشته و تا پیش از تأسیس شهرداری لواسان، یکی از آبادی‌های لواسان کوچک بود که همراه با چند روستای دیگر در سال ۱۳۴۹ در شهر لواسان ادغام گردید و حالا به عنوان یکی از محله‌های شهر لواسان شناخته می‌شود.

سبو بزرگ در نزدیکی محله سبو کوچک و در چهار کیلومتری مشرق محله گلندوک قرار دارد. اراضی و باغات سبو بزرگ از چشمه‌سار و رودخانه افچه مشروب می‌شود. سبو بزرگ را به همراه سبو کوچک، منطقه سبو می‌گویند. در گذشته ٩ هکتار گندم آبی و ١٩ هکتار گندم دیم و ٣ هکتار جو آبی و ٣ هکتار باغ و قلمستان داشته و شغل اهالی آن کشاورزی و محصولش غله بوده‌است. مقداری از اراضی و باغاتش امروزه از بین رفته و بجای آن ویلا و ساختمانهای مسکونی احداث کرده‌اند.[۱]

جاذبه های توریستی

[ویرایش]

از آثار باستانی نزدیک این محله می‌توان تپه ناظم‌آباد مربوط به دوره پیش از اسلام در محله ناظم‌آباد را یاد کرد.

وجه تسمیه

[ویرایش]

سبو در زبان پارسی به معنای کوزه یا قدح آب می‌باشد.

پانویس

[ویرایش]
  1. "قصران" «قصران ، نوشته دکتر حسین کریمان ،ج 1 صفحه ۴۵۶، {-۵٠٩٢٣-}سبو بزرگ(د-٣):اين آبادى تابع لواسان كوچك قصران داخل است و در چهار كيلومترى مشرق گلندوك قرار دارد. از چشمه‌سار و رودخانه افچه مشروب‌ مىشود، دبستان و مروج خانه‌دارى و انجمن ده دارد. درمانگاه و دبيرستان و صندوق‌پست و دفتر پست نيز در دسترس است. جمعيتش در فرهنگ جغرافيايى ايران ٢٠٧ و در فرهنگ آباديهاى كشور ٣٠۴ تن معين شده‌است. ٣۴ هكتار گندم آبى و ١٩هكتار گندم ديم و ٣ هكتار جو آبى و ٣ هكتار باغ و قلمستان دارد. ١۵٠ گوسفند نگهدارى مىشود. شغل اهالى كشاورزى و محصولش غله است».

منابع

[ویرایش]

جستارهای وابسته

[ویرایش]