زمین‌لرزه ۱۹۹۹ کلمبیا، آرمنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه کلمبیا، آرمنیا
زمین‌لرزه ۱۹۹۹ کلمبیا، آرمنیا در Colombia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۹۹ کلمبیا، آرمنیا
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ کلمبیا
تاریخ۵ بهمن ۱۳۷۷
زمان رخداد ۱۸:۱۹:۱۶ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۱ در مقیاس Mw
ژرفا ۲۵٫۲ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۴°۲۶′۴۹″شمالی ۷۵°۴۰′۴۱″غربی / ۴٫۴۴۷°شمالی ۷۵٫۶۷۸°غربی / 4.447; -75.678
گونه امتدادلغز
مناطق آسیب کلمبیا
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۱۸۵ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه کلمبیا، آرمنیا در تاریخ ۰۱۹۹۹-۰۱-۲۵ ۲۵ ژانویه ۱۹۹۹ میلادی، برابر با ‎۵ بهمن ۱۳۷۷، ساعت ۱۸:۱۹:۱۶ به زمان یوتی‌سی در کلمبیا ، منطقه آرمنیا رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۵٫۲ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۱ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۴°۲۷′۴۰″شمالی ۷۵°۴۳′۲۶″غربی / ۴٫۴۶۱°شمالی ۷۵٫۷۲۴°غربی / 4.461; -75.724 و ژرفای آنرا در ۱۷ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۲ در مقیاس ML بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.در زمین‌لرزه ۶۰ درصد ساختمانها در آرمنیا، ۶۰ درصد در Caalarca و ۵۰ درصد خانه‌ها در Pereita خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۸، °۶۵، °۲۱-) یا (°۱۰۷، °۷۱، °۱۵۳-) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۱۸۵ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۷۵۰ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۲۵۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]