زمین‌لرزه ۱۹۹۹ کلمبیا، آرمنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه کلمبیا، آرمنیا
زمین‌لرزه ۱۹۹۹ کلمبیا، آرمنیا در Colombia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۹۹ کلمبیا، آرمنیا
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ کلمبیا
تاریخ۵ بهمن ۱۳۷۷
زمان رخداد ۱۸:۱۹:۱۶ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۱ در مقیاس Mw
ژرفا ۲۵٫۲ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۴°۲۶′۴۹″شمالی ۷۵°۴۰′۴۱″غربی / ۴.۴۴۷°شمالی ۷۵.۶۷۸°غربی / 4.447; -75.678
گونه امتدادلغز
مناطق آسیب کلمبیا
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۱۸۵ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه کلمبیا، آرمنیا در تاریخ ۰۱۹۹۹-۰۱-۲۵ ۲۵ ژانویه ۱۹۹۹ میلادی، برابر با ‎۵ بهمن ۱۳۷۷، ساعت ۱۸:۱۹:۱۶ به زمان یوتی‌سی در کلمبیا ، منطقه آرمنیا رخ داد. ژرفای این زلزله ۲۵٫۲ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۱ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی -۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۴°۲۷′۴۰″شمالی ۷۵°۴۳′۲۶″غربی / ۴.۴۶۱°شمالی ۷۵.۷۲۴°غربی / 4.461; -75.724 و ژرفای آنرا در ۱۷ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۲ در مقیاس ML بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.در زمین‌لرزه ۶۰ درصد ساختمانها در آرمنیا، ۶۰ درصد در Caalarca و ۵۰ درصد خانه‌ها در Pereita خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۸، °۶۵، °۲۱-) یا (°۱۰۷، °۷۱، °۱۵۳-) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۱۸۵ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۷۵۰ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۲۵۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]