زارا محمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرترهٔ نقاشی از چهرهٔ زارا محمدی، فعال مدنی

زارا (زهرا) محمدی فعال مدنی و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین» است که در سال ۲۰۲۲ جز ۱۰۰ زن بی‌بی‌سی قرار گرفت.[۱] او فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ژئوپلیتیک است و در شهر سنندج و روستاهای اطراف آن به صورت داوطلبانه به آموزش زبان کردی مشغول بوده‌است.[۲] زارا محمدی در خرداد ۱۳۹۸ بازداشت و در تیر ۱۳۹۹ به اتهام تشکیل گروه علیه امنیت کشور به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این حکم بعدتر در دادگاه تجدید نظر به پنج سال زندان تبدیل شد.[۲][۳] نهایتاً در بهمن ۱۴۰۱ از کانون اصلاح و تربیت سنندج بدون تقاضای عفو و به زور، آزاد شد.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. «۱۰۰ زن بی‌بی‌سی سال ۲۰۲۲: امسال چه کسانی در این فهرست هستند؟». بی‌بی‌سی فارسی. ۶ دسامبر ۲۰۲۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ دسامبر ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۶ دسامبر ۲۰۲۲.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «زهرا محمدی، فعال مدنی و مدرس زبان کُردی، برای اجرای حکم خود راهی زندان شد». رادیو فردا. ۱۸ دی ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳.
  3. «زهرا (زارا) محمدی، معلم زندانی به مرخصی اعزام شد». رادیو زمانه. ۷ تیر ۱۴۰۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳.
  4. «زنان زندانی که آزاد شدند». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۱ فوریه ۲۰۲۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳.
  5. «زارا محمدی، زندانی سیاسی و مدرس زبان کردی: بدون تقاضای عفو و به زور آزاد شدم». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۲ بهمن ۱۴۰۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳.