رولپلاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رولپلاک‌ها

رولپلاک (به انگلیسی: Rawlplug) قطعه‌ای از جنس فیبر یا پلاستیک و برخا جنس فلزی است و نوعی بند[واژه‌نامه ۱] محسوب می‌شود که برای ممکن‌ساختن اتصال پیچ به موادی که متخلخل یا شکننده هستند یا بدون رولپلاک وزن شیء را تحمل نمی‌کنند استفاده می‌شود.[۱][۲] رولپلاک نوعی بَست است که برای مثال به پیچ‌ها اجازه می‌دهد در دیوار، سقف، زمین و یا نصبهای مختلف اجسام و ابزار[واژه‌نامه ۲] نصب شوند.

محاسبه سایز رول ها بر اساس محل نصب و مدل رول پلاک متفاوت میباشد. ابزار استاندارد جهت اندازه گیری رولپلاک ها کولیس و در صورت موجود نبودن به ناچار خطکش میباشد. کولیس ها دقیق تر از خطکش میتوانند اندازه به ما بدهند و بعضی اوقات که اندازه بسیار مهم میباشد حتما باید از کولیس استفاده شود. سایز های رولپلاک ها عموما از زیر یک سانتیمتر شروع میشود و بنا به موضوع مصرف آن به اندازه های بالاتر نیز میرسد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین رولپلاک توسط جان جوزف رالینگز[واژه‌نامه ۳] در سال ۱۹۱۱ اختراع شد و تحت نام رال‌پلاگ (به انگلیسی: Rawlplug) به فروش رسید. گفته می‌شود مشکلی که در تعمیر موزه بریتانیا وجود داشت منجر به پایه‌گذاری شرکت رال‌پلاگ شد. لازم بود لوازم الکتریکی بدون ایجاد آسیب به دیوار متصل شوند. این کار با استفاده از روش‌های قدیمی که در آن دیوار را سوراخ می‌کردند و چوبی در آن می‌گذاشتند و سپس پیچ را داخل چوب می‌بستند کار ساده‌ای نبود، جان رالینگز که یکی از پیمانکاران ساختمان بود مشکل را با اختراع رولپلاک که پیچ داخل آن می‌پیچید حل کرد. اختراع او بر پایهٔ انبساط استوار بود، به این صورت که هر پیچی یک پلاگ متناسب با خودش داشت که پس از پیچیده‌شدن پیچ در آن به بیشینهٔ اندازهٔ خود می‌رسید.[۳]

امروزه تولید کنندگان زیادی در سرتاسر جهان این قطعات کاربردی را تولید و ارائه بازار مصرف آن میکنند. هر روزه مدلهای جدیدتری ساخته و توزیع میشوند.

در ایران یکی از قدیمی ترین و معروفترین مدل ها رولپلاک آپادانا میباشد که بر اساس نیاز صنف های مختلف از چندین مدل ساده و مخصوص در ابعاد مختلف ارائه بازار فروش و صنایع مربوطه مینماید.


جستارهای وابسته[ویرایش]

واژه‌نامه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Oxford Dictionaries[پیوند مرده]
  2. «American Heritage Dictionary». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۲.
  3. «Rawlplug History». RAWLPLUG. دریافت‌شده در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۲.