روز جهانی گربه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز جهانی گربه
International Cat Day
Girl and cat.jpg
برپایی توسطبین‌المللی و اینترنتی
تاریخ۸ اوت
زمان بعدی۸ اوت ۲۰۲۳&#۱۶۰;(۲۰۲۳-۰۸)
تناوب۱ روز

روز جهانی گربه، جشنی است که هر سال در ۸ اوت برگزار می‌شود. این روز در سال ۲۰۰۲ توسط صندوق بین‌المللی بهزیستی حیوانات ایجاد شد.[۱][۲] در حالی که اکنون اکثر کشورها این تعطیلات غیررسمی را در ۸ اوت برگزار می‌کنند، در روسیه روز اول مارس را جشن می‌گیرند.[۳][۴] روز جهانی گربه روزی برای افزایش آگاهی در مورد گربه‌ها و کسب اطلاعات در مورد راه‌های کمک به آنها و محافظت از آنها است. روز گربه یکی دیگر از تعطیلات غیررسمی گربه است که در ۲۲ فوریه مشاهده شد و در ایالات متحده آمریکا هم روز جهانی گربه و هم روز ملی گربه خود را در ۲۹ اکتبر جشن می‌گیرند؛ که در ژاپن نشات گرفته و به یک احساس رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده‌است و در سراسر جهان رو به رشد است زیرا مردم در سراسر جهان عکس‌ها و فیلم‌های گربه‌هایشان را با همدیگر به اشتراک می‌گذارند.[۵][۶] در سال ۲۰۲۰ سرپرستی روز جهانی گربه به International Cat Care، یک سازمان غیرانتفاعی (خیرخواهانه) واگذار شد که از سال ۱۹۵۸ در تلاش برای بهبود سلامتی و رفاه گربه‌های خانگی در سراسر جهان است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. web|url=http://www.ifaw.org/canada/news/international-cat-day-how-we-help-cats-playa-del-carmen%7Ctitle=INTERNATIONAL CAT DAY: How we help cats in Playa del Carmen - IFAW - International Fund for Animal Welfare|website=www.ifaw.org|accessdate=10 August 2017}}
  2. Green, Treye (9 August 2014). "International Cat Day 2014: Cat Lovers Worldwide Celebrate Feline Obsession". International Business Times. IBT Media Inc. Retrieved 10 August 2014.
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۸ اوت ۲۰۲۰.
  4. Blasi, Giulia (30 April 2012). "World Cat Day?". Vogue Italia. Archived from the original on 17 February 2015. Retrieved 17 February 2015.
  5. https://www.holidaysmart.com/holidays/daily/cat-day
  6. https://www.bbc.com/news/world-asia-35628239