روده‌بند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روده‌بند
حالت افقی صفاق در بخش پایینی شکم. روده‌بند به رنگ قرمز نشان داده شده‌است.
حالت عمودی صفاق. حفره اصلی به رنگ قرمز و کیسه چادرینه‌ای[۱] به رنگ آبی دیده می‌شود.
شناسه‌ها
MeSHD008643
TA98A10.1.02.007
TA23740
FMA7144

در کالبدشناسی روده‌بند یا مِزانتِر به چین‌خوردگی‌های دو لایه صفاق (آب‌شامهٔ شکم) می‌گویند که روده باریک را به دیواره عقبی شکم متصل می‌کند. روده‌بند را در قدیم ماساریقا و حاویه هم می‌نامیدند.

بندها[ویرایش]

بند اتصال‌دهنده پس‌روده (کولون) عرضی به دیواره خلفی شکم را بند پس‌روده (مزوکولون) می‌گویند. صفاقی که پس‌روده عرضی را به دیواره عقبی شکم متصل می‌کند، بند عرضی پس‌روده Transvers mesocolon نام دارد. صفاقی که خم‌روده (قولون سیگموئید) را به دیواره عقبی شکم وصل می‌کند، بند خم‌روده Sigmoid mesocolon یا بند لگنی Pelvic mesocolon نام دارد.

کناره‌ها[ویرایش]

مزانتر رودهٔ کوچک (مزانتر حقیقی) یک چین بادبزنی شکل پهن از صفاق است که قوس‌های تهی‌روده و درازروده را از دیوارهٔ خلفی شکمی آویزان نگه می‌دارد.

کناره‌های آن:

  • الف: کناره اتصال یافته یا ریشهٔ مزانتر ۶ اینچ طول دارد و به صورت مایل به طرف پایین و راست کشیده شده، از خم دوازدهه‌ای‌تهی‌روده‌ای (دئودنوژژنال) (در کنار چپ مهرهٔ L2) تا بخش فوقانی مفصل خاجی‌تهیگاهی (ساکروایلیاک) راست امتداد می‌یابد. این کنار از روی ساختمان‌های زیر عبور می‌کند:
۱_ قسمت سوم دوازدهه، در جایی که عروق مزانتریک فوقانی وارد مزانتر می‌شوند.
۲_ آئورت شکمی
۳_ I.V.C
۴_ میزنای راست
۵_ ماهیچه مازویی بزرگ (پسواس ماژور) راست
  • ب: کنار آزاد یا روده‌ای ۶ متر طول دارد و با اتصال به روده و دربر گرفتن آن صفاق احشایی را تشکیل می‌دهد ارتفاع مزانتری در بخش مرکزی آن به حداکثر خود می‌رسد (۸ اینچ) اما این ارتفاع به تدریج به طرف دو انتها کاهش می‌یابد.

توزیع چربی[ویرایش]

چربی بیشتر در بخش تحتانی مزانتر تجمع یافته‌است. این چربی از ریشه تا کنار روده ای گسترش دارد. بنابراین در بخش فوقانی مزانتر چربی کمتری نسبت به ریشه تجمع می‌یابد.

  • نزدیک کنار روده‌ای مناطق بیضوی یا دایره‌ای شفاف و عاری از چربی به نام پنجره وجود دارد.

محتویات[ویرایش]

۱_ شاخه‌های ژژنال و ایلئال شریان مزانتریک فوقانی
۲_ سیاهرگ‌های همراه سرخرگ‌ها
۳_ شبکهٔ عصبی اتونومیک
۴_ لنفاتیک‌ها (لاکتئال‌ها)
۵_ ۱۰۰ تا ۲۰۰ غدهٔ لنفاوی
۶_ بافت همبندی همراه با چربی

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Escoffier, A. 1979. The Complete Guide to the Art of Modern Cookery. Trans. H. L. Cracknell. New York: Wiley, 1979.
  • Calvin Coffy, Peter O´Leary: The mesentery: structure, function, and role in disease, The Lancet: Gastroenterology & Hepatology, Band 1, 2016, S. 238–247.

پانویس[ویرایش]

  1. Omental bursa