رضا زارعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رضا زارعی
محل تولد روستای كچوسنگ اردستان استان اصفهان
تاریخ تولد ۱۳۳۵
تابعیت  ایران
درجه 16-Sartip 2 - Naja.svg سردار سرتیپ ۲ پاسدار
فرماندهی فرماندهی قرارگاه پشتیبانی ناجا
فرماندهی نیروی انتظامی استان بوشهر
فرماندهی نیروی انتظامی استان همدان
فرماندهی نیروی انتظامی استان گیلان
فرمانده نیروی انتظامی استان تهران

سردار سرتیپ دوم پاسدار رضا زارعی (زاده ۱۳۳۵ خورشیدی) فرمانده پیشین نیروی انتظامی استان تهران بود. پیش از فرماندهی نیروی انتظامی استان تهران، در سمت فرماندهی نیروی انتظامی استان‌های مختلف کشور ایران از جمله فرماندهی قرارگاه پشتیبانی ناجا، و فرماندهی انتظامی بوشهر، همدان، گیلان را بر عهده داشته‌است. وی که زاده روستای کچوسنگ اردستان استان اصفهان است در پاییز ۱۳۸۳ از فرماندهی نیروی انتظامی استان گیلان به فرماندهی نیروی انتظامی در استان تهران ارتقاء درجه یافت.

بازداشت رضا زارعی[ویرایش]

خبر دستگیری سردار زارعی اوایل اسفند ۱۳۸۶ [۱] و پس از برگزاری معارفه فرمانده جدید پلیس تهران بدون حضور فرمانده قبلی ابتدا توسط یکی از سایت‌های خبری منتشر گردید [۲] و سپس سایر رسانه‌ها اطلاعات بیشتری از آنرا که گفته شد شامل فساد اخلاقی بوده‌است منتشر کردند.[۳]

پس از مدتی سکوت خبری مقامات رسمی در قوه قضائیه دستگیری را تایید کردند. علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۸۷ خورشیدی به طور رسمی بازداشت سرتیپ پاسدار رضا زارعی، فرمانده برکنار شده نیروی انتظامی استان تهران را تایید کرد.[۴]

آغاز پرونده[ویرایش]

درآخرین روز کاری سال ۱۳۸۶، «محسن قاضی» بازپرس شعبه پنجم دادسرای کارکنان دولت در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا، بدون ذکر نام، اتهام فرمانده برکنار شده نیروی انتظامی استان تهران را«خیانت در امانت»، «سوء استفاده از موقعیت شغلی و امکانات دولتی» و «جرایم مالی» عنوان کرده بود.

تائید بازداشت[ویرایش]

سخنگوی قوه قضاییه روز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۸۷ به طور رسمی بازداشت سرتیپ پاسدار رضا زارعی، فرمانده برکنار شده نیروی انتظامی استان تهران را تایید کرد.

علیرضا جمشیدی در یک کنفرانس خبری در باره پرونده فرمانده سابق نیروی انتظامی استان تهران گفت: «در این مورد پیش از این اطلاع رسانی کرده‌ام و در مرحله دادسرا مجاز نیستم اطلاعات گسترده‌ای را در اختیار رسانه‌ها قرار دهم. وی هم اکنون در بازداشت بوده و پرونده مراحل قانونی خود را طی می‌کند.»

واکنش احمدی مقدم[ویرایش]

احمدی مقدم پس از انتشار خبر دستگیری زارعی آن را تکذیب کرد و گفت هیچ فرماندهی بازداشت نشده‌است اما پس از مقاومت دستگاه قضایی نهایتا بازداشت زارعی را تایید اما تخلف وی را شخصی دانست.[۵] اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در گفت و گویی با برنامه «نگاه یک» شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران، آنچه را که «اتهامات وارد شده به رضا زارعی در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری خواند»، رد کرد.

وی اظهار داشت: رضا زارعی، «هرگز به سازمان خیانتی نکرده و اتهامی که به ایشان وارد شده شخصی و خیلی کوچکتر و خفیفتر از آن چیزی است که مطرح شده‌است. حداکثر، ایشان رفتاری خلاف شأن انجام داده که موضوع هم شخصی بوده‌است.»

فساد اخلاقی[ویرایش]

مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران اتهام «فساد اخلاقی» را در مورد رییس نیروی انتظامی سابق تهران رد کردند.[نیازمند منبع]

موارد مشابه[ویرایش]

در فروردین ماه سال ۱۳۸۷ نیز، فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از اعدام دو فرمانده محلی پلیس در استان خراسان خبر داد و اظهار داشت که «نیروی انتظامی نیز به میکروب آلوده‌است و گاهی باید مورد میکروب‌زدایی قرار گیرد».


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]