رستاخیز (مجموعه بازی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Doom
The series logo, as of 2004
The official logo of the series
سبکتیراندازی اول شخص، ترس و بقا
توسعه‌دهندهid Software
میدوی گیمز
Nerve Software
ناشرGT Interactive
اکتیویژن
بتزدا
پدیدآورJohn Carmack
تام هال
جان رومرو
کنسول بازیMS-DOS
مایکروسافت ویندوز
Various consoles
نخستین انتشارDoom
۱۰ دسامبر ۱۹۹۳
آخرین انتشاردوم(۲۰۱۶)
۱۳ مه 2016

رستاخیز یا (به انگلیسی: Doom) یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین سری بازی‌های رایانه‌ای در سبک اول شخص که نخستین نسخه آن در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت آی‌دی سافت‌ویر (id software) روانه بازار شد. داستان بازی یک افسر نیروی دریایی است که در دنیایی عجیب و غریب و پر از اجساد برای زنده ماندن با انسان‌ها و هیولاهایی که جهان را در اختیار گرفته‌اند مبارزه می‌کند.

این بازی تاکنون مورد علاقه بسیاری از طرفداران این سبک بوده و موتورهای بازی بسیاری برای سری کلاسیک آن یعنی رستاخیز و رستاخیز ۲ طراحی واجرا گشته‌اند. سری رستاخیز در حالت کنونی برای طرفدارانش بیشتر از حالت سرگرمی به یک واقعیت علمی تبدیل شده‌است و از زمان انتشار بیش از ۱۰ میلیون نسخه از بازی بفروش رسیده‌است. سری کلاسیک این بازی برای سیستم‌عامل لینوکس نیز دارای درگاه می‌باشد.

سری کلاسیک[ویرایش]

کلیات مقدماتی[ویرایش]

شرکت پس از طراحی و ساخت بازی کدهای آن را برای کابران باز گذاشت، پس آن‌ها فرصت یافتند تا در چند بخش مجزا از جوانب بازی به آن اعتلا بخشند:

۱. ویرایشگرها(Editors): برنامه‌هایی که کاربران را قادر می‌ساخت آنچه از افکت‌ها آوایی و واحدهای تصویری را در صورت تمایل تغییر دهند یا به طراحی مراحل جدید دست یازند (طبیعتاً هر دو نیز در کنار یکدیگر قابل اجرا هستند). شرکت از بدو امر تاکنون اقدام مستقیمی در جهت ارائه ویرایشگر رسمی برای سری کلاسیک ننموده است، لیکن بعضی از کابران بااستعداد خود اقدام به تهیه ویرایشگرها و انتشار آن‌ها نموده‌اند؛ مانند: Codeimp

۲. انجین‌ها (Engines): اوج تفاوت‌گذاری و فصل ممیز رستاخیز با دیگر بازی‌ها در انجین‌های فوق‌العاده متفاوت و متعددی است که برای این بازی و توسط کاربران آن تهیه شده‌اند. می‌توان گفت که نقاط قوت و خصوصیات کلی هر کدام از انجین‌ها به کلی از یکدیگر متفاوت هستند، لیکن به نظر می‌رسد که عمده‌ترین و پرطرفدارترین آن‌ها Skulltag و Doomsday باشند.

نمایی از انجین Doomsday

۳. کمیته‌های بازی هم‌زمان بر روی اینترنت (Multiplayer): انجین‌های یاد شده عموماً هر کدام دارای قابلیت Multiplayer نیز هستند و در این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مهم‌ترین کنسول‌های Multiplayer صرف که کماکان فعال است می‌توان به ZDaemon اشاره نمود.

۴۴. پروژه فایل‌های WAD: یک فایل WAD اساس سری کلاسیک را تشکیل می‌دهد؛ و آن عبارت است از مجموعه ملزوماتی شامل آواها و جزئیات گرافیکی که همه و همه در یک فایل فشرده از رسته ZIP در قالب پرونده‌های متعدد سامان دهی شده‌اند. بخشی از کاربران اقدام به تولید WAD می‌کنند که نهایتاً مراحل داستانی جدیدی (لزوماً این‌گونه نباید باشد) را برای استفاده دیگر کابران پیش رو قرار می‌دهد. مانند: N.D.C.P یا Eternal Doom

صورت بندی‌های یک فایل WAD به صورت: واد بازی مرگ واد تک‌نفره (عموماً یک مرحله‌ای) و فتح پرچم یا بازی تیمی عمدتاً زیر مجموعه مورد اول قرار می‌گیرند.

۵. درگاه‌های رستاخیز: بر پایه و تشکیل دهنده ساخت انجین‌ها هستند که بر پایه عملکرد فایل‌های EXE. بازی قرار دارند (کدهای این فایل‌ها آزاد هستند). اساسی‌ترین آن‌ها عبارت‌ند از:

boom202

cj098

csdoom07

ctfd080-bin

dbot40

dd0653b

doom3d114

edge1_24-win32

lxdoom144

mbf

prboom202

setupdgl10

smmu-src-3_21

stbeta8

zdoom122

دسته‌بندی وادهای اصلی در سری کلاسیک[ویرایش]

1- Doom 1 - DOOM.WAD

2- Doom 2 - DOOM2.WAD

3- Doom 2: TNT(Evilution) - TNT.WAD

4- Doom 2: Plutonia Experiment - PLUTONIA.WAD

5- Heretic - HERETIC.WAD

6- Hexen: Beyond Heretic - HEXEN.WAD

7- The Ultimate Doom - DOOM.WAD

از بازی‌هایی که توسط دیگر شرکت‌ها تحت کنسول رستاخیز کلاسیک تهیه گشته‌اند صرف نظر می‌گردد -خرید امتیاز لیسانس-

رستاخیز۳[ویرایش]

از قدرتمندترین کنسول‌ها و موتورهایی است که تاکنون در سبک اول شخص تهیه شده‌است. در حقیقت شرکت با نوعی تعصب به سری رستاخیز نگاه می‌کند و بنابراین در تهیه آن نهایت دقت را مبذول داشت؛ چه در غیر این صورت به جهت سهل‌انگاری مورد انتقاد شدید طرفداران پیگیر سری رستاخیز قرار می‌گرفت.

فایل‌های اساسی در رستاخیز۳ از شکل WAD به PK3 تغییر یافتند که به ساختار سری Quake نزدیکتر هستند. قالب بندی این فایل‌ها نیز بر اساس عملکرد ZIP می‌باشد. شایان ذکر است نگارش‌های جدید Doomsday در سری کلاسیک نیز به سمت استفاده از شکل PK3 در حرکت هستند.

مفهوم MOD[ویرایش]

MOD از Quake 3 شکل گرفت و گسترش یافت. MOD بسته‌ای است که به‌وسیله کنسول مطبوع خود اجرا می‌گردد. به بیان دیگر این بسته در تمام جزئیات قابل ویرایش و تغییر است، به این معنا که کاربر عملاً قادر به طراحی یک بازی جدید است در صورتی کاملاً متفاوت است. از مهم‌ترین مادهای در دست اجرا و طراحی می‌توان به DARK MOD اشاره نمود که در نوع خود پروژه‌ای کم‌نظیر در طراحی بازی‌های غیرانتفاعی می‌باشد.


منابع[ویرایش]

http://doomwiki.org

http://www.doomsdayhq.com

http://www.newdoom.com

http://legacy.newdoom.com

https://web.archive.org/web/20070608224054/http://megawad.newdoom.com/ndcp.shtml

http://prboom.sourceforge.net

https://web.archive.org/web/20070509102352/http://www.mindplaces.com/darkmod/

http://www.thedarkmod.com

http://en.wikipedia.org/wiki/Doom

http://www.doomwadstation.com