راهنما:پیوند عنوان‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پیوند عنوان‌دار (یا چوبک‌دار) یک پیوند درونی به یکی از صفحه‌های ویکی‌پدیای فارسی یا دیگر ویکی‌پدیاها است که در آن، عنوان مورد نظر با صفحهٔ پیوند شده متفاوت است. استفاده از پیوند عنوان‌دار معمولا برای پرهیز از شلوغ شدن بخش جستارهای وابسته است.

استفاده[ویرایش]

در زبان نشانه‌گذاری ویکی‌پدیا، با قرار دادن یک کلمه یا عبارت داخل [[ ]] می‌توان به صفحه‌ای از ویکی‌پدیا پیوند داد. مانند [[آب]] که می‌شود: آب. اما در صورتی که کاربر بخواهد پیوند دارای یک عنوان نیز باشد، بعد از متن پیوند، از یک چوبک (به انگلیسی: Bar) یا خط عمودی («|») بهره می‌برد و پس از آن عنوان مورد نظر را می‌نویسد. برای مثال اگر متن مقاله‌ای به این صورت باشد:

«او در ایالت وایت ستلمنت در تگزاس زندگی می‌کرد.»

و قصد مقاله‌نویس، پیوند کردن «وایت ستلمنت» به مقاله‌اش باشد، می‌تواند اینگونه عمل کند:

«او در [[ایالت]] [[وایت ستلمنت]] در [[تگزاس]] زندگی می‌کرد.»

که می‌شود:

«او در ایالت وایت ستلمنت در تگزاس زندگی می‌کرد.»

اما مقالهٔ «وایت ستلمنت» موجود نیست یا عنوان آن متفاوت است، با جستجوی عنوان، به مقالهٔ وایت ستلمنت، تگزاس می رسیم. پس باید متن پیوند اینگونه باشد:

«او در ایالت وایت ستلمنت، تگزاس در تگزاس زندگی می‌کرد.»

و البته این کار، انشای متن را به هم خواهد ریخت.

یک راه حل این است که در اینجا، اصلا «وایت ستلمنت» پیونددار نشود و در بخش جستارهای وابسته به آن اشاره شود. این‌کار، علاوه بر اینکه وقت مخاطب را در یافتن مقالهٔ «وایت ستلمنت، تگزاس» به هدر می‌دهد، در صورتی که اینگونه پیوندها در مقاله زیاد شوند باعث شلوغی بیش از اندازهٔ بخش جستارهای وابسته خواهد شد. راه حل دیگر، استفاده از پیوند عنوان دار به این صورت است: [[نام مقاله (متن پیوند)|عنوان پیوند]]

«او در [[ایالت]] [[وایت ستلمنت، تگزاس|وایت ستلمنت]] در [[تگزاس]] زندگی می‌کرد.»

==>«او در ایالت وایت ستلمنت در تگزاس زندگی می‌کرد.»

شگردها[ویرایش]

در مقاله‌های دارای پرانتز، دو نقطه‌دار و از این قبیل، می‌توان در انتهای متن پیوند یک | گذاشت تا سیستم به طور خودکار پرانتر و متن داخل پرانتز، یا دو نقطه و متن قبل از دونقطه را حذف کند.

  • مثال:
[[فورد فیرلین (استرالیا)|]] یک خودرو ساخت کمپانی [[فورد]] است.
برای راهنمایی‌های بیشتر، به [[راهنما:فهرست|]] آن مراجعه کنید.

==> فورد فیرلین یک خودرو ساخت کمپانی فورد است.
==> برای راهنمایی‌های بیشتر، به فهرست آن مراجعه کنید.