راجر فنتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
راجر فنتون
راجر فنتون
عکس توسط خود فنتون از خودش گرفته شده‌است.
زاده راجر فنتون
۱۸۱۹
هیوود
درگذشت ۱۸۶۹

راجر فنتون در ۱۸۱۹ در شهر هیوود واقع در لانکاشایر انگلستان چشم به جهان گشود. عکاس پیشرو و یکی از اولین عکاسان جنگ است. بیشتر شهرت او در زمینه پوشش عکاسی در جنگ کریمه (که در آن انگلیس و فرانسه و متحدانشان روسیه را شکست دادند) است.

تحصیلات[ویرایش]

در ۱۸۳۸ دوره‌ای را در دانشگاه لندن گذراند، سپس طی سال‌های ۱۸۴۱ تا ۱۸۴۴ یعنی حدود سه سال در پاریس اقامت گزید و ضمن ادامه‌ی تحصیل به کار نقاشی پرداخت. سپس برای تحصیل در رشتهی حقوق به لندن بازگشت.

زندگی و کار[ویرایش]

پدر بزرگ فنتون بسیار ثروتمند بود، او تولید کننده پنبه و نیز بانکدار بود. پدر او نیز یک بانکدار و عضو پارلمان آن زمان انگلیس بود. فنتون چهارمین فرزند از هفت فرزند خانواده‌ی فنتون‌ها، از ازدواج اول پدرش بود. پدر فنتون ده فرزند دیگر از همسر دوم خود داشت. فنتون از اوایل سال‌های ۱۸۶۰ به کار در رشته‌ی حقوق پرداخت و سراسر سال‌های میانی را اساسن صرف پرداختن به عکاسی کرد.

آشنایی با علم عکاسی[ویرایش]

در سال ۱۸۴۱ برای نخستین‌بار فنتون در پاریس با عکاسی آشنا شد و آن هنگامی بود که محیط‌های هنری که او در آنها رفت‌وآمد داشت، مجذوب بالقوه‌ی این هنر نوپا شده بودند. برخی از عکاسان و نقاشان که فنتون با آنها برخورد داشت تاثیری شدید بر پرورش دید عکاسی وی گذاشته بودند.

انجمن کالوتایپ[ویرایش]

فنتون پس از بازگشت به لندن دست به تجربیاتی با شیوه‌ی کالوتایپ زد. در سال ۱۸۴۷ عضو پایه‌گذار گروهی غیر رسمی از عکاسان حرفه‌ای شد که به نام انجمن عکاسی یا انجمن کالوتایپ شهرت داشتند. سرانجام فنتون با تلاش بسیار توانست از آن گروه کوچک در بین سال‌های ۱۸۵۲ تا ۱۸۵۳ گروه رسمی‌تری به وجود آورد که به نام انجمن عکاسی شناخته شد. سال بعد این انجمن تحت حمایت پادشاه انگلستان قرار گرفت. کوشش‌های فنتون برای بوجود آوردن این انجمن، سهم مهمی در پیشرفت عکاسی در انگلستان داشت و این مقارن بود با ابداع و رواج روشهای تازه‌ای که شیوه‌ی کالوتایپ را کامل یا جایگزین آن می‌کرد.

آثار[ویرایش]

از عکس‌هایی که فنتون طی سال‌های ۱۸۴۰ گرفت، نمونه‌های اندکی باقی‌مانده‌است. اما او احتمالاً بیشتر از هر عکاس انگلیسی دیگری، عنوان (عصر طلایی عکاسی) را که به سال‌های ۱۸۵۰ داده شد، تجسمی عینی بخشید و بدان مشروعیت داد. در واقع طی این دهه بود که فن عکاسی واقعاً تحت اختیار درآمد و بعد از آن دوران بود که نسبت به کاوش در جنبه]]های زیبایی‌شناختی عکاسی، در درجه‌ی دوم اهمیت قرار گرفت. فنتون عکاسی بود که کارهای متنوعی را در پرونده‌ی حرفه‌ای او می‌توان دید، موضوعاتی که در آثار خود بدان‌ها پرداخت، از گوناگونی شگفت‌آوری برخوردار بودند. تا این حد که این تنوع گستردگی شامل اندازه‌هایی که برای آثار خود انتخاب می‌کرد نیز بود. از اندازه‌های بسیار کوچک گرفته تا اندازه‌های بسیار بزرگی که برای تصاویری با موضوعات مختلف بکار می‌گرفت. هرچند فنتون در استفاده از سایز بزرگ برای عکس‌هایی که با محوریت معماری بودند، موفق‌تر بود.

نخستین مجموعه‌ی عکس[ویرایش]

نخستین مجموعه عکس فنتون که هنوز باقی است، حاصل سفری است که در ۱۸۵۲ به همراه دوست خود مهندس چارلز ویگنولز به روسیه داشت. عکس‌ها که تصاویر منفی آنها بر روی کاغذ موم اندود گرفته شده و چاپ آنها بر روی کاغذ آغشته به نمک انجام پذیرفته، چیزی بیشتر از اسنادی جذاب از روسیه‌است، این عکس‌ها نشان دهنده‌ی نخستین قریحه‌ی استثنایی فنتون در ترکیب بندی و آرایش شکل‌ها و رنگمایه‌ها است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. کو، برایان. عکاسان بزرگ جهان. ترجمهٔ پیروز سیار. تهران: نشر نی، ۱۳۸۶. آغاز بحث از صفحه۱۰۵. شابک ‎۹۶۴۳۱۲۴۸۱۹.