رابط آراف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کانکتور RF کواکسیال نوع (نر)
نمادهای الکترونیکی برای کانکتورهای کواکسیال نری و مادگی
بازتاب سنجی دامنه زمانی بازتاب های ناشی از تغییرات امپدانس در کانکتورهایRF جفت شده را نشان می دهد.

کانکتور RF هم محور ( کانکتور فرکانس رادیویی) یک اتصال دهنده الکتریکی جهت اتصال کابل های کواکسیال به یکدیگر و یا اتصال کابل به قطعات مختلف در محدوده چند مگا هرتز طراحی شده است. همچنین مدل های بهتری به منظور کاهش تغییرات امپدانس خط انتقال در محل اتصال و در نتیجه حداقل شدن بازتاب سیگنال و تلفات توان طراحی شده اند.[۱] با افزایش فرکانس ، اثرات خط انتقال از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند و تغییرات کوچک امپدانس کانکتورها باعث می شود که نسبت انعکاس سیگنال به جای عبور سیگنال از آن بیشتر شود. یک کانکتور RF نباید به سیگنال های خارجی اجازه دهد که از طریق تداخل الکترومغناطیسی و پیکاپ خازنی ، وارد مدار شوند .

در دهه 2000، فعالیت های تحقیقاتی در زمینه طراحی مدار فرکانس رادیویی (RF) در پاسخ مستقیم به تقاضای عظیم بازار برای گیرنده های بی سیم ارزان قیمت و پر سرعت داده افزایش یافته است.[۲]

انواع مرسوم کانکتورهای RF برای گیرنده های تلویزیون ، رادیوی دو طرفه ، برخی دستگاه های Wi-Fi با قابلیت جابجایی آنتن و ابزارهای اندازه گیری صنعتی یا علمی استفاده می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Horowitz, Paul; Hill, Winfield (1989). The Art of Electronics (2nd ed.). Cambridge University Press. p. 880. ISBN 0-521-37095-7.
  2. "Connector Identifier" (PDF). Pasternack, Inc. Retrieved 1 July 2019.