رادیو دوطرفه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چندین مدرن دو طرفه دستی رادیو سازگار با پروژه ۲۵ رادیو دیجیتال استاندارد (تلفن همراه و ایستگاه پایه رادیو نشان داده نشده است)

رادیو دوطرفه یک رادیو است که می‌تواند بر خلاف رادیوهای گیرنده که تنها دریافت محتوا دارند از هر دو طرف انتقال و دریافت (فرستنده و گیرنده) را انجام دهد. یک بیسیم (فرستنده و گیرنده) اجازه می‌دهد تا اپراتورها بتوانند به راحتی برای گفتگو با یکدیگر در همان فرکانس (کانال) اقدام نمایند. Two-way radiosدر تلفن همراه نیز وجود دارد و به صورت ثابت پایه و دستی قابل حمل در دسترس است.

بیسیم‌های دستی معمولاً در حالت half-duplex هستند که اپراتورها می‌توانند با یکدیگر صحبت کنند ولی در همزمان. ابتدا باید push-to-talk را فشار دهید یا برای انتقال دکمه فعال شدن فرستنده را فشار دهید هنگامی که پیام را ارسال می‌کنید باید دستگاه گیرنده فعال و در حالت روشن باشد. تلفن همراه ارسال و دریافت هر دو را در همان زمان یعنی در full-duplex حالت انجام می‌دهند؛ و این به این دلیل است که هر دستگاه در فرکانس جدا گانه‌ای در حال برقرار کردن ارتباط است.[۱] روشی که برای کاهش تداخل ناشی از همزمانی فرکانس انتقال و پذیرش بکار گرفته می‌شود شامل استفاده از دو آنتن[۲] solid-state با فیلتر است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Goldsmith, Andrea (8 Aug 2005). Wireless Communications. Cambridge University Press. ISBN 9780521837163. Retrieved 20 April 2016.
  2. Duarte, Melissa; Sabharwal, Ashutosh (2010). "Full-Duplex Wireless Communications Using Off-The-Shelf Radios: Feasibility and First Results" (PDF). WARP Project. Retrieved 20 April 2016.
  3. Choi, Charles Q. "Chip Could Double Wireless Data Capacity". IEEE Spectrum. Retrieved 20 April 2016.