دیمین هرست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیمین هرست
Damien Hirst
Damien-Hirst-1.jpg
زادهٔ۶ ژوئن ۱۹۶۵
بریستول، بریتانیا
ملیتFlag of the United Kingdom.svg بریتانیایی
کارهای برجستهبه عشق خدا
جنبشهنرمندان جوان بریتانیایی

دیمین هرست (به انگلیسی: Damien Hirst) ‏متولد ۶ ژوئن ۱۹۶۵، یک هنرمند بریتانیایی و معروف‌ترین عضو هنرمندان جوان بریتانیایی است. مشهورترین آثار وی مجموعه‌ای از حیوانات مرده (شامل کوسه، گوسفند و گاو) می‌باشند که درون مادهٔ شیمیایی فرمالدهید نگهداری می‌شوند.

گران‌قمیت‌ترین اثر هنری معاصر در جهان[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: به عشق خدا

در سال ۲۰۰۷ دیمین هرست اثری با نام به عشق خدا ساخت که به‌عنوان گران‌قمیت‌ترین اثر متعلق به یک هنرمند زنده شناخته می‌شود و بهای آن پنجاه میلیون پوند برآورد شده‌است. به عشق خدا قالبی پلاتینی از جمجمهٔ یک انسان قرن هجدهمی است که با هشت هزار و ششصد و یک قطعه الماس، به ارزش تقریبی چهارده میلیون پوند، به‌طور کامل پوشانده شده‌است.

در سال ۲۰۰۹ میلادی و با اوج‌گیری بحران مالی در جهان، قیمت آثار جِف کونز و دامین هرست در مراکز خرید و فروش آثار هنری، دچار افت ۵۰ درصدی قیمت شدند.[۱]

انتقادها[ویرایش]

چارلز تامسون در سال ۲۰۰۳ در نگارخانهٔ استاکیسم بین‌الملل کوسه‌ای را با نام یک کوسهٔ مرده هنر نیست به نمایش گذاشت که دو سال پیش از کوسهٔ دیمین هرست در مغازه لوازم الکتریکی اِدی ساندِرس به نمایش عموم گذاشته شده بود. چارلز تامسون می‌پرسد:[۲]

اگر کوسهٔ هرست هنر بزرگی محسوب می‌شود، چطور کوسهٔ اِدی که دو سال پیش از آن به نمایش گذاشته شده بود هنر نیست؟ آیا ما اینجا یک هنرمند نابغه کشف نشده داریم که برای اولین بار این کار را کرده‌است، یا این که یک کوسهٔ مرده اصلاً هنر نیست؟

زندگی خصوصی[ویرایش]

دیمین هرست صاحب سه فرزند پسر از دوست‌دختر سابق خود به نام مایا نورمن است.[۳] مایا نورمن پس از ۱۹ سال زندگی مشترک، به رابطه دوستی‌اش با دیمین هرست پایان‌داد و یک رابطه جدید را با یک افسر ارتش بریتانیا آغاز کرد.[۴]

کودکی و نوجوانی[ویرایش]

مادر هرست او را تحت تعالیم مذهب کاتولیک بزرگ کرد و از همه جهات بسیار بر او سختگیری می کرد، اما درعین حال، علاقه وی به هنر و نقاشی و طراحی را نیز مورد تشویق قرار می داد. هرست در سال 1984 به لندن نقل مکان کرد و در سال 1986 موفق شد تا به کالج گولداسمیت وارد شود و تا سال 1989 در آنجا مشغول به تحصیل در رشته های هنرهای زیبا بود. او همزمان تا تحصیل در دانشگاه، دست به تجربه هایی در زمینه چیدمان، مجسمه سازی، نقاشی و طراحی زد تا روابط پیچیده بین هنر و مرگ و زندگی را کاوش کند وی میگوید: " هنر درمورد زندگیست و نمی‌تواند در مورد چیز دیگری باشد..." (هرست، 2005، 20- 21)

علاقه هرست به کاوش کردن مقوله "غیرقابل قبول" مرگ در سنین نوجوانی آغاز شد. وی از شانزده سالگی هنگامی که در لیدز زندگی می کرد، مرتباً از بخش آناتومی دانشکده پزشکی لیدز بازدید میکرد تا اجساد را به عنوان مدل زنده مورد بررسی قرار دهد و از آنها طراحی کند. این تجارب، ضمن ایجاد شناخت عمیقی در او از بدن و کالبد انسان، باعث شد که وی بتواند درک جدیدی از مفهوم ناگزیر مرگ در زندگی به دست آورد که تاثیر برجسته ای بر همه ی کارهای او به عنوان هنرمند داشته است. "ایده مرگ و فناپذیری، میتواند انسان ها را بترساند یا به آنها قدرت بدهد". (هرست، 2011)

در طی سال دوم تحصیل خود در گولداسمیت، هرست تصدی نمایشگاه انجماد را عهده دار شد. این نمایشگاه گروهی در 3 مرحله برگزار شد و شامل آثاری از دانشجویان و هم دوره های هرست در گولداسمیت بود. گفته میشود که این نمایشگاه نقطه پرتابی نه تنها برای هرست، بلکه برای نسل جدید و جوانتر هنرمندان مجسمه ساز بریتانیایی بود که بعدها به گروه هنرمندان جوان بریتانیایی شناخته شدند. در آخرین مرحله این نمایشگاه، هرست دو سری از نقاشی های خود از نقاط رنگی را به نمایش گذاشت که از قوی ترین و شناخته شده ترین مجموعه آثارش هستند. دی این نقاشی ها را " به دام انداختن شادی رنگ ها " توصیف کرد و گفت که این آثار هرگونه مشکلی که لو با رنگ داشته را برایش حل کرده اند.

هرست در سال 1991 کار بر روی مجموعه تاریخ طبیعی خود را آغاز کرد که مشهورترین مجموعه از آثار اوست. در همان سال اولین اثر از این مجموعه، محال بودن فیزیکی مرگ در ذهن زندگان را در نمایشگاه گروهی هنرمندان جوان بریتانیایی در گالری ساچی به نمایش گذاشت که شامل یک کوسه 4.3 متری در محفظه شیشه ای پرشده با فرمال دهید است. این اثر که به یکی از نمادین ترین آثار هنر مدرن و فرهنگ عامه بریتانیا در دهه نود میلادی تبدیل شده است، نمونه مشخصی از علاقه هرست به نمایش دادن جزئیات است.

هرست از سال 1987 تا به حال 80 نمایشگاه انفرادی و 250 نمایشگاه گروهی در سراسر جهان داشته است. آثار فراوانی از مجموعه های مختلف کاری او هر ساله در حراج های معتبر با قیمت های زیاد به فروش می روند و هرست جز یکی از مشهورترین و ثروتمند ترین هنرمندان معاصر جهان به شمار می آید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی