دژ استرلینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دژ استرلینگ
استرلینگ، اسکاتلند
Stirlingcastle.jpg
نمای دژ استرلینگ، از باغ "دژپایهٔ کینگ" در دامنهٔ تپهٔ قلعه
خطای لوآ در پودمان:Location_map در خط 523: Unable to find the specified location map definition. Neither "Module:Location map/data/اسکاتلند استرلینگ" nor "Template:Location map اسکاتلند استرلینگ" exists.
Location within Stirling council area
مختصاتgrid reference NS789940
اطلاعات مکان
مالکاسکاتلند تاریخی
کنترل‌کنندهاسکاتلند تاریخی
دسترس‌پذیر برای عمومYes
تاریخچهٔ مکان
زمان ساختتاریخ قلعه دست‌کم از سال‌های آغازین سدهٔ دوازدهم، ساختمان‌های کنونی عمدتاً بین ۱۴۹۰ و ۱۶۰۰ ساخته شده‌اند
سازندهکارهای قابل توجهی توسطJames IV, جیمز پنجم اسکاتلند, and جیمز یکم (انگلستان)
زمان استفادهتا امروز مورد استفاده است
نبردها/جنگ‌هاSieges and occupations during the جنگ‌های استقلال اسکاتلند (1296–1357); sieges in ۱۶۵۱, ۱۷۴۶
اطلاعات پادگان
فرمانده کنونیJames Erskine, 14th Earl of Mar
فرماندهان پیشینHereditary office of the Earls of Mar

دژ استرلینگ یا قلعهٔ استرلینگ، (به انگلیسی: Stirling Castle)، در استرلینگ، اسکاتلند، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین قلعه‌ها، هم از نظر تاریخی و هم معماری، در اسکاتلند است. این قلعه در بالای تپه‌ای؛ پدیدآمده از تخته‌سنگ‌های نفوذی، که بخشی از شکل‌گیری زمین‌شناسی استرلینگ را تشکیل می‌دهد، قرار دارد. این قلعه از سه طرف توسط صخره‌هایی با شیب تند احاطه شده، که موقعیت دفاعی نیرومندی را به‌وجود آورده‌است. جایگاه استراتژیک این قلعه؛ تا آن زمان که امنیت مطرح بود تا دهه‌های ۱۸۹۰، تا دورترین ناحیهٔ عبوری پایین‌دست رودخانه فورث، این دژ را از دیرباز به‌صورت یکی از استحکامات مهم منطقه درآورده‌بود. بسیاری از ساختمان‌های اصلی تاریخی این قلعه در سده‌های پانزدهم و شانزدهم ساخته شده‌اند. چند سازه هم از سدهٔ چهاردهم باقی مانده‌است، در حالی که استحکامات خارجی مشرف به‌شهر در اوایل قرن هجدهم بنا شده‌اند. چند پادشاه و ملکهٔ اسکاتلند در دژ استرلینگ تاج‌گذاری کرده‌اند، که از جملهٔ آنان ماری ملکهٔ اسکاتلند، در ۱۵۴۲ است. قلعهٔ استرلینگ دست کم هشت بار مورد محاصره قرار گرفته که آخرین بار آن در سال ۱۷۴۶، در طول جنگ‌های استقلال اسکاتلند، هنگامی که شاهزاده چارلز ادوارد استوارت در تلاش برای گشودن قلعه ناکام ماند بوده‌است.

دژ استرلینگ یک «بنای باستانی برنامه‌ریزی‌شده» است، و در حال حاضر به‌عنوان یک جاذبهٔ توریستی توسط «اسکاتلند تاریخی» مدیریت می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]