دفیله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چند مانکن در حال کت‌واک

دِفیله[۱] یا کَت‌واک (به انگلیسی: catwalk) اصطلاحاً به سکوئی T-شکل گفته می‌شود که بر روی آن آخرین مُدها نمایش داده می‌شوند.

مانکن‌های مرد و زن بر روی سکوی نمایش راه می‌روند تا لباس‌ها یا لوازم زینتی که بر تن دارند را برای تماشاگران دو سوی سکو نمایش دهند. راه رفتن مانکن‌ها بر روی این سکو نیز کت‌واک نام دارد. مانکن‌ها یک به یک تا پایان سکو رفته و پس از چرخشی به آغاز آن بازمی‌گردند.

قوانین کت‌واک[ویرایش]

مدل‌ها بر روی استیج کت‌واک

براساس قوانین رایج در فشن‌شوها، هر مدل، براساس قراردادی، تنها با یک برند شروع به کار می‌کند. وی براساس این قرارداد، در طول مدت اعتبار قرارداد، موظف است تنها برای یک برند خاص به فعالیت بپردازد.[۲]

این قانون باعث شده است که قیمت قرارداد مدل‌ها پس از شهرت تغییر محسوسی پیدا کند. به طور مثال ویکتوریا سیکرت که از گران‌ترین مدل‌ها برای فشن‌شوهای خود استفاده می‌کند، نام «فرشته‌های ویکتوریا سیکرت» (به انگلیسی: Victoria's Secret angels) را برای آن‌ها انتخاب کرده است.

چرایی نام کت‌واک[ویرایش]

یک مدل در فشن شو رومانیکا، سوفیا، بلغارستان

راه رفتن مدل‌های لباس از راه رفتن گربه تقلید شده چرا که گربه‌ها در هر قدم یک دست را جلو دست دیگر و به صورت ضربدری قرار داده و راه می‌روند و همچنین این مدل حرکت دست و پای گربه جلوه‌ای خرامان به راه رفتن او می‌بخشد. در واقع به نوعی شمرده قدم برداشتن است و به همین علت در نمایش لباس‌ها کاربرد دارد. همچنین نوعی اغواء گری که لازمهٔ نمایش لباس است ایجاد می‌کند. شنل شنل (برند) و لویی ویتون لویی ویتون از پیشگامان ایجاد گربه رو هستند. کت واک یا گربه رو سه نوع است.

مستندسازی[ویرایش]

فیلم کت‌واک (به انگلیسی: CatWalk) که نمایشی از زندگی مدل‌ها، فعالیت‌های طراحان و نحوه بنیان‌گذاری کت‌واک بود، توسط روبرت لی‌کاک در سال ۱۹۹۳ ساخته شد و در سال ۱۹۹۶ به نمایش درآمد.

در این فیلم، زندگی و نحوه کار مدل‌های مطرحی مانند کریستی تورلینگتون، نائومی کمپبل، یاسمین له بون، کیت موس و کارلا برونی در هفته فشن بهاره، لندن، پاریس، میلان و نیویوک، مورد بررسی قرار گرفته است. در این فیلم برای اولین بار پشت صحنه آماده‌سازی مدل‌ها، طراحی لباس‌ها، تمرین کت‌واک و ... به نمایش گذارده شد.

در این فیلم همچنین فعالیت چندین طراح مطرح مد، مانند جان گالیانو، جاستین توماس و کارل لاگرفیلد به نمایش گذارده شده است. نکته جالب توجه در این فیلم، نمایش بخش‌هایی از زندگی خصوصی جیانی ورساچه مؤسس و طراح برند مطرح ورساچه است که تنها ۴ سال پیش از مرگ او را ثبت کرده است.[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. Set Cookies
  2. Lim, James (20 February 2009). "Lyndsey Scott: First Black Model to Score Calvin Exclusive". New York Magazine. Retrieved 12 June 2011. 
  3. http://www.imdb.com/title/tt0103384/?ref_=sr_1 | IMDB- catwalk

منابع[ویرایش]

Wikipedia-bijdragers, "Catwalk," Wikipedia, de vrije encyclopedie, (accessed januari 31, 2008).