درون‌کاشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ثابت کردن شکستگی گردن استخوان ران با درون‌کاشت ارتوپدی

کاشتینه[۱] یا درون‌کاشت یا ایمپلنت (به انگلیسی: Implant) نوعی ابزار پزشکی است که برای جایگزینی یک عضو زیستی، حمایت از یک ساختار زیستی آسیب‌دیده یا تقویت ساختار در بخشی از بدن قرار داده می‌شوند. ایمپلنت‌های ارتوپدی و درون‌کاشت‌های دندانی از رایج‌ترین انواع ایمپلنت هستند.

مشخصات[ویرایش]

ضربان‌ساز قلب

ایمپلنت‌ها وسائل ساخت دست بشر هستند و برای جایگزینی فیزیکی و یا رفتاری اندام‌های بدن جانداران بکار می‌روند. سطح خارجی آنها که با نسوج زنده در تماس هستند بوسیله مواد بیولوژیک و یا مواد آلیاژی مقاوم در مقابل محیط یونی بدن جانداران ساخته می‌شود. مثلاً در مورد ایمپلنت‌هائی که در استخوان‌ها جاگذاری می‌شود سطح آنها از تیتانیم، کروم و یا آپاتیت تشکیل شده است. درون‌کاشت‌های نسج نرم از سیلیکون ساخته می‌شوند. بعضی از درون‌کاشت‌ها از مدارهای الکترونیکی تشکیل شده‌اند مثل ضربان‌ساز قلبی و یا ایمپلنت کاشت حلزون.[۲]

ایمپلنت‌های فلزی که برای درمان شکستگی استخوان استفاده می‌شوند در بین عامه مردم به «پلاتین» معروف هستند اما امروزه در اغلب موارد از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند که ترکیبی از آهن، کروم و نیکل است و از پلاتین - که فلزی بسیار گران‌بهاست - در آنها استفاده نشده‌است.[۳]

رده‌بندی[ویرایش]

از طرف اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا، تجهیزات پزشکی برحسب خطرات و عوارضی که در پیش بیماران ممکنست ایجاد کنند به سه گروه تقسیم شده است. درون‌کاشت‌ها اکثراً در گروه ۳ هستند که ساخت و مصرف آنها نیازمند کنترل دقیق و اثبات شده این وسایل از طرف آن اداره است.[۴][۵]

عوارض[ویرایش]

  • عوارض مربوط به درون‌کاشت : هر درون کاشتی در محیط بدن جسم خارجی محسوب می‌شود و می‌تواند باعث تحریک فعالیت دفاعی بدن و بروز عوارض جسم خارجی در محیط داخلی شود. به همین دلیل سعی می‌شود سطح تماس آنها از مواد بی اثر یا کم اثر در برابر محیط یونی بدن، تشکیل گردد.
  • عوارض مربوط به بدن: درون‌کاشت‌ها می‌توانند عوارضی مانند التهاب موضعی، عفونت، بدکاری (malfunction) و وازنش (Rejection) داشته باشند.
  • نقص: بعضی از درون‌کاشت‌ها ممکنست به دلیل پائین بودن کیفیت ساخت و عدم کنترل کیفی دچار نقص شوند. حتی مواردی که درون کاشت دارای نمانام معتبری بوده موارد نقص گزارش شده است.[۶][۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «کاشتینه» [پیوند] هم‌ارزِ «ایمپلنت» (به انگلیسی: implant)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «لاتین»، در دفتر نهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۱۸-۷ (ذیل سرواژهٔ implant 2) 
  2. Goodman SB. «The future of biologic coatings for orthopaedic implants.». PubMed. بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۳. 
  3. آیا پلاتین بکار رفته برای درمان شکستگی باید خارج شود خبرگزاری فارس
  4. «Classify Your Medical Device». FDA. بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۳. 
  5. Diana M. Zuckerman. «Medical Device Recalls and the FDA Approval Process». JAMA. بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۳. 
  6. Kay C Dee, Ph.D. [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/0471270598.fmatter_indsub/pdf «An Introduction To TissueBiomaterial Interactions»]. John Wiley & Sons, Inc. بازبینی‌شده در 20 Feb 2013. 
  7. Bikramjit Basu, Dhirendra Katti, and Ashok Kumar. [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9780470891315.fmatter/pdf «ADVANCED BIOMATERIALS Fundamentals, Processing, and Applications»]. بازبینی‌شده در 20 Feb 2013.