درون‌همسری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درون همسری[۱] (به انگلیسی: endogamy یا in-marriage[۲]) یعنی همسر گزینی و ازدواج افراد فقط در گروه اجتماعی خودشان. در جوامعِ درون‌زام، ازدواج‌ها منحصراً در درون آن جامعه صورت می‌گیرد.

درون‌زامی باعث تحکیم روابط اجتماعی و جلوگیری از کاهش جمعیت می‌گردد و در جامعه‌های مهاجر و اقلیت‌های قومی بیشتر دیده می‌شود. جوامع درون‌زام به این ترتیب از خطر انقراض رهایی یافته و مذهب، ویژگی‌های فرهنگی و زبان خود را در طول سالیان دراز حفظ می‌کنند. دربارهٔ تعریف «درون‌زامی» باید گفت هرچند بسیاری از افراد انتخاب همسر از میان افراد هم زبان، هم نژاد و اهل یک ناحیه را ترجیح می‌دهند؛ اما در جوامع درون‌زام ازدواج‌ها به‌طور منحصر در درون آن جامعه صورت می‌گیرد.

از مهم‌ترین گروه‌های درون‌زام

درون‌زامی، نقطهٔ مقابل برون‌زامی نیست؛ زیرا، در هر درون‌زامی، در نهایت برون‌زامی نیز رعایت می‌شود؛[۴] برای نمونه: در درون‌زامی، ممنوعیت ازدواج با بعضی محارم وجود دارد.[۴] حتی کوچک‌ترین، ساده‌ترین و منزوی‌ترین جامعه‌هایی که بنابر مقتضیات جغرافیایی و اقتصادی و اجتماعی به صورت ایل یا قبیله‌ای واحد به نظر می‌رسند در واقع مرکب از دو نیمه است، که گزینش همسر برای افراد هر نیمه در درون همان نیمه ممنوع است؛ و هر یک از افراد عضو یکی از نیمه‌ها، همسرش را باید بیرون از دایره، یعنی در نیمهٔ دیگر جستجو کند. همواره و همه جا به نحوی از آنها قاعده و قانونی برای منع ازدواج با برخی نزدیکان وجود دارد.[۴][نیازمند منبع]

پانویس[ویرایش]

  1. درون همسری و برون همسری
  2. "Endogamy | Marriage Rules, Social Groups, Inbreeding | Britannica". www.britannica.com (به انگلیسی). 2023-06-05. Retrieved 2023-07-22.
  3. Manijeh Maghsudi :The Function of Marriage Customary Law among Turkmen of Iran , University of Tehran , Journal of Woman in Culture Arts
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ «انسان‌شناسی خانواده و خویشاوندی» - تألیف منیژه مقصودی - نشر شیرازه - چاپ اول 1386 – ص 150

جستارهای وابسته[ویرایش]