دبریدمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبریدمان
debridement
مداخله پزشکی
Necrotizing fasciitis left leg debridement.JPEG
دبریدمان توسط جراحی در پای بیمار
ICD-10-PCS 0?D
MeSH D003646

دِبریدمان (به فرانسوی: Debridement) به برش، برداشت و یا حذف یک بخش از بافت مرده، عفونی شده و یا صدمه دیده از بدن بیمار، به منظور تسریع روند جایگزینی و یا ترمیم طبیعی در بافت سالم اطراف آن و بهبود در آن قسمت گفته میشود. دبریدمان می‌تواند بصورت جراحی(برش توسط تیغ)، توسط اتولیز(بکمک آنزیم) و یا شیمیایی(با استفاده از دارو) انجام گیرد. دبریدمان در بدن نباید با دبریدمان در دندانپزشکی که به مفهوم حذف و از بین بردن پلاک و جرم رسوب شده در دهان و بین دندان و لثه است، اشتباه گرفته شود. در دبریدمان دندانپزشکی از دستگاه اولتراسونیک و یا مسواک و یا مواد شیمیایی مانند آب اکسیژنه برای حذف جرم استفاده میشود.[۱][۲]

روش‌ها[ویرایش]

دبریدمان به چهار روش انجام می‌شود که بنا به نیاز دخالت پزشکی در مورد بیمار درنظر گرفته می‌شود.[۳]

دبریدمان اتولیز[ویرایش]

در این روش به بدن اجازه داده می‌شود که توسط آنزیم‌های خود به هضم و نابودی بافت مرده و مرطوب نگه داشتن آن اقدام کند و به انحلال اِسکار و جای زخم بپردازد. این روش در زخم‌ها و جراحت‌های درجه۳ و درجه۴ مناسب است. از اشکالات دبریدمان اتولیز می‌توان به زمان طولانی در بهبود و خطر عفونی شدن اشاره نمود.

دبریدمان آنزیمی[ویرایش]

به تقلید از بدن و به وسیله آنزیم‌های شیمیایی می‌توان به درمان نکروز پرداخت. در زخمهای با نکروز بزرگ مناسب است.

دبریدمان مکانیکی[ویرایش]

یا همان روش سنتی خیس کردن زخم و نکروز و بعد برداشتن بخش مرده پوست.

دبریدمان توسط جراحی[ویرایش]

در مواقعی که نکروز بسیار گسترده باشد و روش‌های فوق به علت عملی نبودن و خطر عفونی شدن وجود داشته باشد٬ توسط پزشک و پس از انجام بی‌حسی موضعی اقدام به برش بافت مرده و حذف آن می‌گردد. این روش مؤثر ولی دردناک(برای بیمار) و هزینه زیادی از قبیل مواد و ابزار مصرفی دارد.

منابع[ویرایش]

  1. واژه نامه پزشکی Dorland- معنی دبریدمان
  2. واژه نامه وبستر- Debridment
  3. Wound Care Information Network