دانشگاه پانتئون-سوربن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Pantheon-Sorbonne University
Université Paris I Panthéon-Sorbonne
Pantheon-Sorbonne University logo.svg
نوعPublic
بنیانگذاری شده1971
بودجه€117 million (2009)[۱]
رئیسGeorges Haddad
کارمندان مدیریتی2,770
دانشجویان40,483
موقعیتParis، France
۴۸°۵۰′۵۵″شمالی ۲°۲۰′۳۶″شرقی / ۴۸٫۸۴۸۶°شمالی ۲٫۳۴۳۳°شرقی / 48.8486; 2.3433
تعلق ورزشی بهHautes Études-Sorbonne-Arts et Métiers, Chancellerie des Universités de Paris, Europaeum
وبگاه
دانشگاه پانتئون-سوربن در پاریس واقع شده
دانشگاه پانتئون-سوربن
Location in Paris

دانشگاه پاریس ۱ یا پانتئون-سوربن (به فرانسوی: Pantheon-Sorbonne University) یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس محسوب می‌شود.

این واحد در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه پاریس جدا شد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاههای فرانسه و مهمترین مراکز تحقیقاتی و آموزشی در فرانسه است.

دانشگاه پاریس 1 پانتئون-سوربن با هشت قرن برتری یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسه است. هدف آن تبدیل شدن به یكی از مراكز مهم تحقیق و دانش قرن 21 اروپا است.

وارث سوربن و دانشکده حقوق و اقتصاد پاریس ، که نماد آن با نام پانتئون-سوربن است ، دانشگاه پاریس 1 امروز پذیرای حدود 40،000 دانشجو است که به 14 واحد آموزشی و پژوهشی (UFR) و 5 موسسه تقسیم شده اند . بنابراین ، این مجموعه طیف کاملی از دوره های آموزش عالی در زمینه علوم حقوقی و سیاسی ، اقتصاد و مدیریت و هنرها و علوم انسانی را ارائه می دهد.

واقع در قلب محله لاتین ، در یکی از برجسته ترین پردیس های جهان ، به همراه سایر دانشگاه ها ساختمانهای معتبری را اشغال می کند: سوربن ، دانشکده حقوق پانتئون ، انستیتوی جغرافیا و انستیتوی هنر و باستان شناسی.

در سال 1971 حول پروژه ای که ترکیبی از مدرنیته و وفاداری به تاریخ آن را تشکیل می دهد ، پاریس 1 بر اساس یک طرح چند رشته ای و ابتکاری مرتبط با علوم انسانی ، حقوق و اقتصاد ساخته شد. علاوه بر مشهورترین آموزش های کلاسیک در فرانسه در تاریخ ، جغرافیا ، فلسفه ، تاریخ هنر ، اقتصاد ، حقوق و علوم سیاسی ، به تدریج رشته های جدیدی اضافه شده است: هنرهای پلاستیکی ، ریاضیات اعمال شده در علوم اجتماعی ، شرکت های مدیریت ، آموزش در مشاغل گردشگری ، فرهنگی و ارتباطی و غیره

مرکز مستند مرجع ، پاریس 1 از طریق بیش از پنجاه کتابخانه و مراکز اسناد تخصصی میزبان یکی از معتبرترین و مهمترین مجموعه های اسنادی در فرانسه است ...

منابع[ویرایش]

https://www.linkedin.com/school/sorbonneparis1/about/

  1. "Université Paris I".