دانشگاه غازی عینتاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه غازی عینتاب
(به ترکی استانبولی: Gaziantep Üniversitesi)
Gaziantep University logo.svg
نوعدولتی
بنیانگذاری شده۱۹۷۳
اعضای هیئت علمی۳۰۰۰ نفر
دانشجویانحدود ۵۰ هزار نفر
موقعیتغازی عینتاب، ترکیه
وبگاه

دانشگاه غازی عینتاب (به ترکی استانبولی: Gaziantep Üniversitesi) در کلانشهر غازی عینتاب قرار دارد، در سال ۱۹۷۳ تأسیس شد. دارای ۲۰ دانشکده، ۲ مدرسه عالی و آموزش شغل، ۱۱ آموزشکده فنی و حرفه ای، مرکز آموزش موسیقی، ۵ انستیتو، ۱۲ مرکز تحقیقات و ۸۹ آزمایشگاه است. تعداد دانشجویان آن حدود ۵۰ هزار نفر ، تعداد کادر علمی و کارمندان آن ۳۳۹۸ نفر است.[۱] بر اساس آخرین رده بندی های جهانی این دانشگاه توانسته رتبه ملی خوب و بالای ۱۰۰۰ دانشگاه های بین المللی (بر اساس رده بندی TIMES و USNEWS) را کسب کند که جایگاه خوبی برای این دانشگاه محسوب می شود.[۲]

کتابخانه[ویرایش]

دارای یک کتابخانه ۷ هزارمتری است. تعداد کتب آن حدود ۵۵ هزار جلد است. کتابخانه به۲۰۰ نشریه خارجی و ۳۰ نشریه ادواری ترکی(در زمینه‌های علمی) مشترک است. امکان بهره مندی از اینترنت وجود دارد.

اسکان و تغذیه[ویرایش]

در مجتمع وابسته به سازمان اعتبار و خوابگاه‌ها تعداد ۵۹۶ دختر و تعداد ۱۱۹۶ پسر در خوابگاه کیلیس Kilis)) حدود ۲۴۰ دانشجو اقامت دارند. در اوقات شب و تعطیلات نیز به دانشجویان غذا داده می‌شود. علاوه بر آن، از کافه تریاهای داخل مجتمع نیز می‌توان استفاده کرد.

فعالیتهای فرهنگی[ویرایش]

۱۳ باشگاه فعالیت میکند. این فعالیتها در زمینه‌های فیلمبرداری، ادبیات، شطرنج، عکاسی، تحقیق و علوم فنی، تئاتر، کوهنوردی، محیط و موسیقی و کلاسهای مختلف از قبیل ساز، گیتار، ماکت پرواز، شطرنج و... می‌باشند.

تأسیسات ورزشی[ویرایش]

دانشگاه دارای دو سالن ورزشی سربسته است. یک مرکز پرورش اندام و تعداد زیادی مکانهای ورزشی در مورد بسکتبال، والیبال، فوتبال و تنیس دارد.

مرکز بهداشت[ویرایش]

دانشجویان می‌توانند برای درمان خود به مرکز بهداشت مراجعه نمایند. در صورت عدم کفایت مرکز فوق، دانشجو به بیمارستان دانشکده پزشکی معرفی می‌شود.

رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

 • دانشکده پزشکی(دارای یک بیمارستان بزرگ و جامع به نام بیمارستان Şahinbey و چندین کیلینیک ، لابراتوار و بیمارستان کوچک)که از اعتبار خوب علمی بهره مند می باشد.[۳]
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم پایه و ادبیات: بیولوژی، زبان و ادبیات انگلیسی، ریاضیات، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
 • مدرسه عالی بهداشت غازی انتپ: پرستاری
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت
 • دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: الکتریک - الکترونیک، صنایع، فیزیک، غذایی، عمران، ماشین آلات، نساجی،
 • دانشکده آموزشی آدی یامان Adiyaman: دبیری کلاس داری.
 • دانشکده آموزشی معلم رفعت کیلیس: دبیری کلاسداری.
 • مدرسه عالی بهداشت یوسف شرفاوغلو کیلیس: پرستاری
 • و...

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. اطلاعات بر اساس صفحه معرفی دانشگاه در سایت خود دانشگاه می باشد https://www.gantep.edu.tr/static3/?static_ID=20256204
 2. براساس رده بندی USNEWS در سایتhttps://cwur.org/2021-22/Gaziantep -University.php براساس سایت https://cwur.org/2020-21.php
 3. صفحه معرفی دانشکده پزشکی در سایت خود دانشگاهhttp://tip.gantep.edu.tr/pages.php?url=genel-bilgiler-156