دانشگاه آزاد ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را در دهه ۵۰ خورشیدی با مدیریت دکتر عبدالرحیم احمدی و معاونت دکتر شاهرخ مسکوب آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ خورشیدی تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز کشور را با بورس تحصیلی به دانشگاه‌های ممتاز جهان اعزام کرد تا فعالیت خود را با کادری نخبه آغاز کند.

پذیرش دانشجو در این دانشگاه در ۱۳۵۷ بطور محدودآغاز گردید که پس از چندی با رخداد انقلاب و رویدادهای پس از آن و نهایتاً انقلاب فرهنگی ایران از فعالیت باز ایستاد.[۱][۲]

برنامه درسی این دانشگاه متفاوت از دانشگاه‌های دیگر بود. برنامه‌های این دانشگاه بر پایه آموزش از راه دور قرار داشت. بر این اساس دانشگاه آزاد ایران اقدام به تهیه کتاب‌های بسیار با طرح و اندازه واحد و نیز فیلم‌های آموزشی و نوارهای صوتی نمود. در کنار استفاده از روش آموزش از دور، این دانشگاه در شهرهای کوچک ایران اقدام به احداث مراکز آموزشی متعدد نمود.

برنامه درسی "عروج انسان" که یکی از دروس عمومی آن دانشگاه بود، از برنامه‌های درخشان و ارزشمندی است که موضوع نحوه تکامل انسان و سیر تاریخ علمی بشری را مطرح کرده است. ولی پس از انقلاب اسلامی تدریس اینکونه مطالب ممنوع گردید.

در سالهای پس از انقلاب، دانشگاه آزاد ایران چندین سال تعطیل شد. سپس مدیریت آن ، به سبب دارا بودن رشته های علوم انسانی به دانشگاه علامه طباطبایی واگذار شد، و نهایتاً با تاسیس دانشگاه پیام نور، واحدها و مراکز آموزشی این دانشگاه تحت پوشش دانشگاه پیام نور قرار گرفتند.


لازم به توضیح است که "دانشگاه آزاد ایران" با دانشگاه دیگری که پس از انقلاب تاسیس شد و "دانشگاه آزاد اسلامی" نام گرفت به کلی متفاوت بوده است و ارتباطی با آن ندارد.

منابع[ویرایش]

  1. داستان اجباری شدن حجاب در ایران (...دانشگاهیان دانشگاه آزاد بیانیه داده و به بیانیه گروه دیگری به نام زنان مجاهد اشاره کردند:.....رادیو زمانه،۴ بهمن۱۳۸۶)
  2. «پیرامون دانشگاه آزاد در سالهای قبل از انقلاب». وبلاگ نگاه، ۴آبان ۱۳۸۷.