دانشمند (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشمند
جلد نسخه آذرماه ۱۳۴۵
دسته‌بندی مجله علمی
بسامد ماهیانه
شمارگان ۳۲٬۰۰۰ در ماه
نخستین شماره آبان ۱۳۴۲
شرکت مؤسسه تحقیق و توسعه نوین دانشمند
کشور  ایران
زبان فارسی
وب‌گاه daneshmandonline.ir
شاپا ۱۰۱۱–۳۴۹۵

ماه‌نامهٔ علمی-فنی دانشمند قدیمی‌ترین مجله علمی به زبان فارسی است. نخستین شمارهٔ این ماهنامه علمی وفنی آبان‌ماه ۱۳۴۲ منتشر شد که بیش از ۵۰ سال است انتشار پیوستهٔ هرماهه آن ادامه دارد.

آغاز انتشار[ویرایش]

نخستین شمارهٔ دانشمند در تاریخ یکم آبان‌ماه سال ۱۳۴۲ و با شعار «سخنان نو از جهان تازه برای نسل جدید از دانش امروز و پژوهش فردا» منتشر گردید. صاحب امتیاز مجله، عفت عمیدی نوری و مدیران آن دکتر مصطفی الموتی و دکتر نصرالله شیفته بودند. دفتر نشریه نیز در خیابان فردوسی مقابل سفارت بریتانیا مستقر بود. دکتر شیفته سالهای بعد عنوان مدیرمسئول و سردبیر نشریه را نیز بر عهده گرفت.

دانشمند پس از انقلاب[ویرایش]

ماهنامهٔ دانشمند در سال ۱۳۶۲ توسط بنیاد مستضعفان مصادره گردید.[۱][۲][۳] از سال ۶۳ نام بنیاد به‌عنوان صاحب امتیاز در نشریه قید شده‌است. در این دوران آقای میرزایی تا تیر ۷۲؛ احمد فرمد تا اسفند ۷۵ و علیرضا کریمی تا سال ۸۶ مدیرمسئول و سردبیر این نشریه بوده‌اند. از این تاریخ به بعد یعقوب مشفق به عنوان مدیرمسئول و علی‌اکبر قزوینی به عنوان سردبیر دانشمند فعالیت داشته‌اند.[۴][پیوند مرده]هم اکنون سید محسن سجادی‌نیا به عنوان [جانشین] مدیرمسئول فعالیت دارد[۵] و محمد جواد ترابی سردبیری دانشمند را برعهده دارد.[۶] دانشمند چندی است که وبگاه خود را نیز راه‌اندازی کرده‌است. دفتر کنونی نشریه بالاتر از میدان ولی‌عصر (کوچه دانش کیان) واقع است.[۵]

موضوعات[ویرایش]

انتشار دانستنی‌های مفید علمی در قالب خبر، گزارش، گفتگو، مقالات، بخش‌های موضوعی، ویژه‌نامه‌ها و ... .[۵]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]