دانشمند (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشمند
سردبیر سید علی ضیائی
دسته‌بندی مجله علمی
بسامد ماهیانه
شمارگان ۳۲٬۰۰۰ در ماه
چاپ‌کننده موسسه تحقیق و توسعه دانشمند
نخستین شماره آبان ۱۳۴۲
شرکت مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند
کشور ایران
زبان فارسی
شاپا ۱۰۱۱–۳۴۹۵

دانشمند یک ماه‌نامه علمی-فنی و قدیمی‌ترین و با سابقه ترین مجله علمی به زبان فارسی است. نخستین شماره این ماهنامه علمی و فنی آبان‌ماه ۱۳۴۲ منتشر شد که بیش از ۵۶ سال است انتشار پیوسته هرماهه آن ادامه دارد. آخرین شماره این مجله در فروردین ماه سال ۱۳۹۸ انتشار یافت.

پیشینه نشر[ویرایش]

آغاز انتشار[ویرایش]

نخستین شماره دانشمند در تاریخ یکم آبان‌ماه سال ۱۳۴۲ و با شعار «سخنان نو از جهان تازه برای نسل جدید از دانش امروز و پژوهش فردا» منتشر گردید. صاحب امتیاز مجله، عفت عمیدی نوری و مدیران آن مصطفی الموتی و نصرالله شیفته بودند. دفتر نشریه نیز در خیابان فردوسی مقابل سفارت بریتانیا مستقر بود. شیفته سال‌های بعد عنوان مدیرمسئول و سردبیر نشریه را نیز بر عهده گرفت.

پس از انقلاب[ویرایش]

ماهنامه دانشمند در سال ۱۳۶۲ توسط بنیاد مستضعفان مصادره گردید.[۱][۲][۳] از سال ۶۳ نام بنیاد به‌عنوان صاحب امتیاز در نشریه قید شده‌است. در این دوران علی میرزایی تا تیر ۷۲؛ احمد فرمد تا اسفند ۷۵ و علیرضا کریمی تا سال ۸۶ مدیرمسئول و سردبیر این نشریه بوده‌اند. از این تاریخ به بعد یعقوب مشفق به عنوان مدیرمسئول و علی‌اکبر قزوینی به عنوان سردبیر دانشمند فعالیت داشته‌اند.[۴][پیوند مرده] از سال 72 تا 95 باوجود تغییراتی که در این مدت انجام شده مینو مهرعلی به عنوان مدیر تولید و ناصر شبستری به عنوان مدیراجرایی در این نشریه فعالیت میکردند. از سال 88 با تشکیل موسسه تحقیق و توسعه دانشمند امتیاز این نشریه به این موسسه واگذار شد. از ابتدای سال 94 این نشریه به مدیر مسئولی سیدحامد عسگری منشر شده که مدت کمتر از یکسال محمدجواد ترابی به عنوان سردبیر در این نشریه فعالیت کرد. هم‌اکنون سیدعلی ضیائی سردبیر این نشریه، علی رنجبران، دبیر تحریریه و آزاده ارشدی، دبیر اجرایی این ماهنامه هستند. دانشمند چندی است که وبگاه خود را نیز راه‌اندازی کرده‌است. دفتر کنونی نشریه در ساختمان بنیاد واقع است.[۵]

موضوعات[ویرایش]

انتشار دانستنی‌های مفید علمی در قالب خبر، گزارش، گفتگو، مقالات، بخش‌های موضوعی، ویژه‌نامه‌ها و ... .[۵]

منابع[ویرایش]

  • «magiran , بانک اطلاعات نشریات کشور». ۱۶ تیر ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۵-۰۷-۲۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]