دانشمند (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشمند
جلد نسخه آذرماه ۱۳۴۵
دسته‌بندی مجله علمی
بسامد ماهیانه
شمارگان ۳۲٬۰۰۰ در ماه
نخستین شماره آبان ۱۳۴۲
شرکت مؤسسه تحقیق و توسعه نوین دانشمند
کشور  ایران
زبان فارسی
وب‌گاه daneshmandonline.ir
شاپا ۱۰۱۱–۳۴۹۵

ماه‌نامهٔ علمی-فنی دانشمند قدیمی‌ترین مجله علمی به زبان فارسی است. نخستین شمارهٔ این ماهنامه علمی و فنی آبان‌ماه ۱۳۴۲ منتشر شد که بیش از ۵۰ سال است انتشار پیوستهٔ هرماهه آن ادامه دارد.

آغاز انتشار[ویرایش]

نخستین شمارهٔ دانشمند در تاریخ یکم آبان‌ماه سال ۱۳۴۲ و با شعار «سخنان نو از جهان تازه برای نسل جدید از دانش امروز و پژوهش فردا» منتشر گردید. صاحب امتیاز مجله، عفت عمیدی نوری و مدیران آن دکتر مصطفی الموتی و دکتر نصرالله شیفته بودند. دفتر نشریه نیز در خیابان فردوسی مقابل سفارت بریتانیا مستقر بود. دکتر شیفته سالهای بعد عنوان مدیرمسئول و سردبیر نشریه را نیز بر عهده گرفت.

دانشمند پس از انقلاب[ویرایش]

ماهنامهٔ دانشمند در سال ۱۳۶۲ توسط بنیاد مستضعفان مصادره گردید.[۱][۲][۳] از سال ۶۳ نام بنیاد به‌عنوان صاحب امتیاز در نشریه قید شده‌است. در این دوران آقای میرزایی تا تیر ۷۲؛ احمد فرمد تا اسفند ۷۵ و علیرضا کریمی تا سال ۸۶ مدیرمسئول و سردبیر این نشریه بوده‌اند. از این تاریخ به بعد یعقوب مشفق به عنوان مدیرمسئول و علی‌اکبر قزوینی به عنوان سردبیر دانشمند فعالیت داشته‌اند.[۴][پیوند مرده] دانشمند چندی است که وبگاه خود را نیز راه‌اندازی کرده‌است. دفتر کنونی نشریه بالاتر از میدان آرژانتین واقع است.[۵]

موضوعات[ویرایش]

انتشار دانستنی‌های مفید علمی در قالب خبر، گزارش، گفتگو، مقالات، بخش‌های موضوعی، ویژه‌نامه‌ها و ... .[۵]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]