دادگاه تمرینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اتاق یک دادگاه تمرینی در دانشکده حقوق

دادگاه تمرینی یا شبیه‌سازی دادگاه (انگلیسی: Moot court‎) نوعی فعالیت است که در آن دانشجویان حقوق سعی می‌کنند فرایند یک دادگاه را از طریق نوشتن لایحه و دفاعیه و ارایه حضوری این یادداشت‌ها در برابر قضات یا هیئت داوران شبیه‌سازی کنند. مسابقات شبیه‌سازی دادگاه تنها تکیه بر شواهد و سخنانی دارد که پیش از مسابقه در قالب یک متن مشترک به تمامی تیم‌ها ارایه می‌شود و در این مسابقات اثری از شهادت یا بازپرسی جریان وجود ندارد. در حقیقت پایه این مسابقات بر سنجش توانایی طرفین جهت ایجاد یک استدلال حقوقی با استفاده از اصول حقوقی است.

هر تیم در دادگاه شبیه‌سازی از سه نفر تشکیل شده‌است که دو نفر تحت عنوان سخنگو وظیفه ارایه لوایح در برابر هیئت داوران را دارند و نفر سوم که جستجوگر نام دارد شواهد و اسناد استنتاج شده را در پایان هر دور ارایه به هیئت داوران تحویل می‌دهد.

شبیه‌سازی دادگاه‌ها یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین فعالیت‌های دانشکده‌های حقوق است که از سطح داخلی مانند قانون تجارت تا سطح بین‌الملل که شبیه‌سازی محاکم بین‌المللی است اجرا می‌شود. یکی از این مسابقات معتبر در ایران، مسابقه شبیه‌سازی دیوان بین‌المللی کیفری (معروف به موت کورت هانری دونان) است که هر ساله نمایندگی سازمان صلیب سرخ جهانی در ایران آن را برگزار می‌کند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «گزارش نهمین دوره مسابقات هانری دونان». ۸ شهریور ۱۳۹۶.