دادا واسوانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دادا جی. پی. واسوانی از آموزگاران بلندپایهٔ معنوی هندو در مرکز سادو واسوانی در هندوستان است، که شعبات گوناگونی در شهرهای هندوستان و کشورهای مختلف جهان دارد. دادا واسوانی دارای جایگاه ویژه‌ای در تالار سخنرانی دی.اچ.(۲)در سازمان ملل متحد است و یک کرسی از مجلس نمایندگان انگلیس به او تعلق دارد.

این مرکز پس از سادو واسوانی با یاد و احترام او نام‌گذاری شده‌است. سادو واسوانی نه تنها انسان‌ها را بلکه پرندگان و حیوانات و همه آفرینده‌های پروردگار را شایای مهرورزی می‌دانست، چراکه آفرینش را از یک خانواده به شمار می‌آورد. دادا جی پی واسوانی در ۱۲ جولای ۲۰۱۸ و اندکی پیش از تولد ۱۰۰ سالگی اش درگذشت

زندگی و آثار[ویرایش]

دادا(۱) جی.پی. واسوانی در دوم ماه اوت سال ۱۹۱۸ در حیدرآباد سند هندوستان زاده شد. او تحصیلات عالی خود را در کالج سند کراچی با موفقیت چشم‌گیری گذراند و از آن پس در مسیر زندگی به پیروی از استاد معنوی خود، سادو تی. ال. واسوانی (۱) که عمویش نیز بود دل گماشت. جی.پی.واسوانی شیوهٔ زندگی خود را بر اساس کتاب‌ها، موعظه‌های قدیسین و منش سادو واسوانی بنا نهاد.

از دادا واسوانی تاکنون سی عنوان کتاب به زبان انگلیسی منتشر شده‌است که از جملهٔ آن می‌توان «جهنم تا بهشت»(۳) و «ملاقات با خدا»(۴)را نام برد.عناوین کتاب‌های منتشرهٔ او به زبان مادری‌اش (سندی) نیز بیش از این تعداد است. کتاب‌های «نیکی‌های شما به سوی شما باز می‌گردند»(۵) و «راه ابیاسا»ی(۶)او برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا انتشار یافتند. در حال حاضر جی. پی. واسوانی به همهٔ کشورهای دنیا سفر می‌کند.

منابع[ویرایش]

مقدمهٔ کتاب راه ابیاسا ترجمهٔ مجید حمیدا انتشارات کلک آزادگان

پانویس[ویرایش]

  • ۱ دادا و سادو از عناوین آموزگاران هند هستند
  • ۲ Dag Hammarskjold
  • ۳ From hell to heaven
  • ۴ Daily appointment with God
  • ۵ The good you do return این کتاب در فارسی با عنوان «در پناه او» ترجمه شده‌است
  • ۶ The way of Abhyasa این کتاب در فارسی با عنوان «تا سرای او» ترجمه شده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]