خلیل اکبر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روستای خلیل اکبر
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانپل‌دختر
بخشبخش معمولان
دهستانمیانکوه شرقی
مردم
جمعیت۲۳۰ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۲۱۲۲۲

روستای خلیل اکبر، روستایی از توابع شهرستان پل‌دختر در استان لرستان است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان میانکوه شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۹ نفر (۶۲خانوار) بوده‌است.ساکنان قدیمی این روستا از طایفه بابایی میباشند

مقبره خلیل اکبر[ویرایش]

مقبره خلیل اکبر در شهرستان پل‌دختر دهستان میانکوه شرقی، روستای خلیل اکبر واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۳۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱]

نام صاحب مقبره سازنده و بانی آن بر چهار چوب در قدیمی به طور برجسته کنده شده است که قطعات آن از یکدیگر جدا شده‌اند. با این وجود بعضی از صاحب نظران بر این باورند که خلیل اکبر یکی از پیشوایان مذهبی است که او را بابا گفته‌اند. خلیل اکبر نیای طایفه بابایی پلدختر است.

نوع گنبد[ویرایش]

بنای مقبره خلیل اکبر دارای یک گنبد خانه با پلان مربع و یک ورودی الحاقی در قسمت شرقی آن است گنبد بر روی هشت طاق به شکل مخروطی با ارتفاع 10متر به صورت دو جداره و از آجر ساخته شده است.

مصالح بنا قلوه سنگ‌های طبیعی است که به وفور در منطقه یافت می‌شود و همراه با ملات گچ استفاده شده است. روی گنبد از آستری گچی پوشیده شده است.

بناکنندگان[ویرایش]

گنبد خلیل اکبر را دو تن از یزرگان طایفه بابایی در حدود چند قرن پیش بنا کرده اند.

روایتی شفاهی موجود است که نشان می دهد خلیل اکبر احتمالاً حدود 12 قرن پیش میزیسته است. و آن اینگونه است: « ریش سفیدان طایفه بابایی می گویند : زمانی که خانواده امام رضا (ع) از سرزمین های عرب رهسپار می شوند تا به امام در مشهد ملحق شوند در میانه راه از طرف امام به آنها خبر می رسد که خلیفه قصد سرکوب شما را دارد از همانجا برگردید یا به مردمان همان منطقه لرستان و بختیاری و... پناه برید نتیجتاً جوانی از آنها به سمت باباییها می آید و دختری بنام بی بی گنجو که نامزد خلیل اکبر است را به عقد آن جوان در می آورند. »

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۱-۰۵-۱۹.