خط کانتوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خط کنتوری)
پرش به: ناوبری، جستجو
در پائین شکل تعدادی خط کانتور نمایش داده شده‌است که با خطوط مستقیم به حداکثر ارتفاع‌ها متصل شده‌است. منجتی بالا نمایش دهنده مقدار خط مستقیم است.
نمایش سه‌بعدی کانتور
نمایش گرافیک دوبعدی کانتور

خط کانتوری یا خطوط کانتوری (به انگلیسی: contour line) تابعی دو متغییره منحنی شکل است که نتیجه تابع مقداری ثابت است.[۱] در نقشه‌نگاری معمولا خط کانتور را برای نقاطی که دارای ارتفاع مساوی از سطح پیش‌فرض که معمولا سطح آب‌های آزاد است، در نظر می‌گیرند و به اختصار به آن کانتور می‌گویند.[۲]

نقشه کانتور[ویرایش]

یک نقشه کانتور (به انگلیسی: contour map)، نقشه‌ای هست که توسط خطوط کانتور ترسیم می‌گردد و به عنوان مثال نقشه توپوگرافی جزو این مجموعه نقشه‌ها است که نمایش‌دهنده دره‌ها و کوه‌ها و شیب زمین هست و درجهٔ شیب زمین در نقاط مختلف را مشخص می‌نماید.[۳] فاصلهٔ خطوط کانتور در نقاط متوالی ممکن است متفاوت باشد و به کمک همین فاصله کانتورها می توان مکان‌هایی را که شیب بیشتر یا کمتر دارند را تشخیص داد.[۴]

زمانی که فاصلهٔ خطوط کانتوری به همدیگر کمتر باشند شیب زمین در آن نقطه تندتر هست و زمانی که فاصله بیشتر باشد شیب زمین کمتر است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Courant, Richard, Herbert Robbins, and Ian Stewart. What Is Mathematics?: An Elementary Approach to Ideas and Methods. New York: Oxford University Press, 1996. p. 344.
  2. [۱]contour line
  3. [۲]contour map
  4. Tracy, John C. Plane Surveying; A Text-Book and Pocket Manual. New York: J. Wiley & Sons, 1907. p. 337.

پیوندهای بیرونی[ویرایش]