خانه سیار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمونه خانه‌های سیار در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰.

خانه سیار (همچنین تریلر، کاروان ثابت، کاروان) یک سازه پیش ساخته است که در کارخانه مونتاژ می‌شود. خانه سیار به محل دلخواه یدک کشیده یا حمل می‌شود و در آنجا به عنوان خانمان (منزل) دائمی یا محل اسکان موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانه‌های سیار و تریلرهای سفری تاریخ و ریشه مشترکی دارند اما امروزه دو گروه متفاوت از امکانات مسکونی محسوب می‌شوند. تریلرهای سفری اساساً برای سفر و تعطیلات و اسکان موقت طراحی می‌شوند. از نظر ساختار، خانه‌ها، پایه‌ها و استحکاماتی برای ثابت ماندن دارند در حالی که تریلر سفری بر روی چرخ و شاسی قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

در ایالات متحده تاریخچه خانه‌های سیار به سال‌های اولیه ساخت اتومبیل و جاده بر می‌گردد.[۱]

خانه‌های سیار مستطیل شکل ساخته می‌شوند و از قبل، با پانل‌های آلومینیومی رانگ آمیزی می‌شوند. در عوض تریلرهای سفری معمولاً بعد از ساخت رنگ آمیزی می‌شوند.

خانه پیش ساخته[ویرایش]

نمونه خانه پیش ساخته

خانه‌های سیاری که در ایالات متحده از ماه ژوئن سال ۱۹۷۶ به بعد ساخته شده‌اند، به طور رسمی با عنوان خانه‌های پیش ساخته شناخته می‌شوند.

بسیاری از افرادی که نمی‌توانند هزینه یک خانه سنتی را تأمین کنند یا تمایلی به این کار ندارند، ترجیح می‌دهند خانه پیش ساخته تهیه کنند. [نیازمند منبع][نیازمند منبع]

ساخت و اندازه[ویرایش]

دیوار بیرونی خانه سیار در حال ساخت در کارخانه.

خانه سیار معمولاً در دو اندازه single-wides و double-wides تولید می‌شوند. گروه اول ۱۸ فوت (۵٫۵ متر) یا کمتر در عرض و ۹۰ فوت (۲۷ متر) یا کمتر در طول اندازه دارند و به عنوان یک واحد (یکجا) به محل نصب، یدک کشیده می‌شوند. گروه دومد ۲۰ فوت (۶٫۱ متر) یا بیشتر گسترده و ۹۰ فوت (۲۷ متر) یا کمتر طول دارند و بر پشت تریلر گذاشته و حمل می‌شوند.

در حالی که خانه‌های پیش ساخته کمتر نقل مکان می‌شوند، صاحبان خانه‌های single-wide، اغلب خانه سیار خود را خرید و فروش می‌کنند. [نیازمند منبع]

پارک خانه‌های سیار[ویرایش]

علفزار خطوط شهرکهای Mobile Home Park, Amesهای آیووااوت ۲۰۱۰, هنگام سیل

خانه‌های سیار اغلب در زمین‌های اجاره‌ای جایابی و مستقر می‌شوند که به آنها پارکینگ تریلر (کمپینگ کاروان) گفته می‌شود. علاوه بر ارائه فضای سایت، اغلب پارکهای تریلر، خدمات و امکانات پایه مانند آب و برق، آب و فاضلاب و برق یا گاز و دیگر امکانات رفاهی از قبیل هرس حذف زباله، جامعه، اتاق، استخر و زمین بازی را فراهم می‌کنند.

بیش از 38,000[۲] تریلر پارک در ایالات متحده وجود دارند که ظرفیت ۵ تا بیش از ۱۰۰۰ خانه را دارند.

خانه‌های سیار جدیدتر به خصوص با سایز بزرگتر (double-wides)، استانداردهای ساختمانی بالاتری نسبت به انواع قدیمی دارند که باعث افزایش ارزش آنها می‌شود.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Part 17, Mobile Home Parks". ny.gov. Archived from the original on 14 سپتامبر 2016. Retrieved 24 اكتبر 2016. Check date values in: |accessdate= (help)
  2. "Database of Mobile Home Parks in the United States". Archived from the original on 21 اكتبر 2016. Retrieved 2009-02-17. Check date values in: |archivedate= (help)
  3. "Homes". Retrieved 2006-09-12.