حلقه‌های اسرارآمیز نامیبیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حلقه‌های نامیبیا، نمایی از اسمان
یکی از حلقه‌های اسرار امیز نامیبیا

حلقه‌های اسرار امیز (به انگلیسی: Fairy circle)، یا حلقه‌های نامیبیا به الگوهای دایره‌ای شکل فاقد پوشش گیاهی اطلاق می‌شود که در نواحی پوشیده از گیاه مناطق غربی جنوب افریقا دیده می شوند. این حلقه‌های اسرار امیز که علت پیدایش آنها علی‌رغم ۲۵ سال تحقیق همچنان نا مشخص مانده است قطری بین ۲ تا ۱۵ متر دارند.
تعداد این حلقه‌ها در نامیبیا زیاد است اما در آنگولا و آفریقای جنوبی هم دیده می‌شوند. این عوارض ناشناخته عبارتند از نقاط دایره‌ای شکل فاقد گیاهی که با مناطق پوشیده از گیاه احاطه شده‌اند. طبق تحقیقاتی که توسط محققان آفریقای جنوبی انجام شده است، این دایره ها پیوسته در حال رشد هستند و قطر انها از ۲ متر به ۱۲ متر رسیده و در نهایت با هجوم گیاهان به نقاط فاقد گیاه از بین می‌روند.

فرضیه‌ها[ویرایش]

با توجه به اینکه هنوز علت اصلی بروز این عوارض مشخص نیست، فرضیه‌های مختلفی توسط دانشمندان برای توضیح علت وجود انها ارائه شده است از جمله این که گونه‌ای از موریانه‌ها خالق این دوایر مرموز هستند. هر چند در تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است، مدرکی دال بر اینکه موریانه‌ها سبب بروز این پدیده شده‌اند پیدا نشده است. نظریه دیگر علت بروز این پدیده را وجود نوعی سم می‌داند که از طریق گیاهان سمی وارد خاک شده و مانع رشد گیاه در این نواحی می‌شود، که البته مدرکی برای اثبات درستی این فرضیه هم ارائه نشده است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Fairy circle (Africa)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۲.