حلاه (فجیره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حلاه (در عربی: الَحلاة ) روستایی است کوهستانی، در کنارهٔ دره (وادی حام) و در پایهٔ زنجیرهٔ کوه حجر واقع شده‌است، و از توابع شهر دبا الفجیره از توابع امارت فجیره از امارات هفتگانه دولت امارات متحده عربی و در شبه جزیره عربستان واقع شده‌است.

جمعیت

جمعیت آن ۱۷۶ نفر (۱۱ خانوار) می‌باشند که از اهل سنت و مالکی مذهب هستند. حلاه روستایی است کوهستانی ودارای آب و هوای معتدل است، تقریباً در بیشتر روزهای سال کوه‌های اطراف روستا سرسبز است.

باران موسمی

در این منطقه حتی در روزهای تابستان نیز باران می‌بارد، این باران موسمی در لهجهٔ محلی اماراتی به ( امطار الروایحة ) معروف است. بارش باران در این موسم و در این منطقهٔ کوهستانی و در فصل گرما نقش مؤثری روی درختان فواکه وباغ‌ها دارد وبر رشد آن‌ها می‌افزاید. جنگلهای انبوه از درخت‌های کوهستانی مانند کُنار، کُور و سمر، سلم، کِرت و کُوهِنگ اطراف روستا احاطه نموده‌است.

پیشه

باضافهٔ کشاورزی و دامپروی و دامداری، عده‌ای از ساکنان نیز صنایع دستی مانند: خنجر سازی، کوزه گری پیشه گرفته‌اند.

منابع

  • دکتر: المجد، کمال، احمد، (دولة الامارات العربیة المتحدة، دراسة مسحیة شاملة) .، شرکه المصریة للطباعة والنشر: قاهره، چاپ اول، انتشار سال ۱۹۷۸ میلادی. به (عربی).
  • محمدیان، کوخردی، محمد، “ (الإمارات عبر التاریخ) “، ج۱. سال انتشار ۲۰۰۸ میلادی به (عربی).
  • دکتر:ادوارد، هندرسون، “ (ذکریات عن دولة الإمارات و سلطنة عمان) “، چاپ موتیف ایت للنشر، مطبعة راشد، عجمان ۱۹۸۸ میلادی.
  • رحمة، عبدالرحمن، عبدالله، «(الإمارات فی ذاکرة أبنائها)»، جلد دوم. چاپ القراءة للجمیع للنشر والتوزیع، ابوظبی:، انتشار سال ۱۹۹۰ میلادی.