حباب‌ماهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حباب‌ماهی
Psychrolutes marcidus.jpg
حباب‌ماهی، Psychrolutes marcidus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: عقرب‌ماهی‌سانان
تیره: ماهیان کله‌گنده
سرده: Psychrolutes
Species: P. marcidus
نام علمی
Psychrolutes marcidus

حباب‌ماهی (نام علمی: Psychrolutes marcidus) نام یک گونه از تیره ماهیان کله‌گنده است. این ماهی ساکن آبهای عمیق در حوالی سواحل سرزمین اصلی استرالیا، تاسمانی و همچنین نیوزیلند می‌باشد.

بدن این ماهی بر خلاف اغلب ماهی‌ها دارای کیسه شنا برای شناور ماندن در آب نیست ولی در عوض بدنش چگالی کمتری از آب دارد و همین ویژگی به او کمک می‌کند تا بدون تلاش خاصی در نزدیکی بستر دریا شناور بماند و مانند بسیاری از شکارچیان هم روش خود بی‌حرکت منتظر می‌ماند تا طعمه یا چیز قابل خوردنی به او نزدیک شود تا آن را به داخل دهان خود بکشد. حباب‌ماهی معمولاً طولی کمتر از ۳۰ سانتیمتر دارد و در اعماق ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ متری، جایی که فشار آب بین ۶۰ تا ۱۲۰ برابر بیشتر از سطح آب است زندگی می‌کند. زندگی در چنین عمق و فشاری باعث شده تا نتواند از کیسهٔ حاوی هوا برای شناور ماندن استفاده کند و با تکیه بر خاصیت چگالی خود که اندکی کمتر از آب است می‌تواند بسادگی و بدون صرف انرژی چندانی در نزدیکی بستر دریا شناور بماند. از اینرو فقدان نسبی ماهیچه‌ها یک نقطه ضعف برای این ماهی محسوب نمی‌شود و غذای آن که شامل سخت‌پوستان اعماق آب است اغلب بصورت شناور در اطراف آن یافت می‌شوند.

در فرهنگ عامه[ویرایش]

به دلیل بدن کم چگالی حباب‌ماهی شکل آن درون و بیرون آب بسیار با هم تفاوت دارد و ظاهری شبیه به چهره انسان و البته بسیار غیر جذاب آن موجب ایجاد بحث‌های فراوانی در رسانه‌ها شده است. در سال ۲۰۱۳ در یک نظرسنجی، حباب ماهی بعنوان «زشت‌ترین حیوان دنیا» انتخاب شد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]