جی‌آرئی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جی‌آرائی)
آزمون‌ها، مدرک‌ها و
اصطلاح‌های آموزش
زبان انگلیسی


آزمون جی آر ائی یا همان GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می‌باشد. هدف آن سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان می‌باشد. این آزمون معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است. دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی معمولاً داشتن نمرهٔ بالا در این آزمون را یکی از شرایط پذیرش به مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا قرار می‌دهند. مبلغ ثبت نام این آزمون به جز چند کشور، در بقیه کشورهای جهان از جمله ایران ۲۰۵$ است. این آزمون به صورت هر هفته در تمامی مراکز GRE در ایران برگزار می شود. نتایج آزمون GRE پس از 10 الی 15 روز کاری به صورت آنلاین در وب سایت این مرکز اعلام می شود.

محتوای آزمون[ویرایش]

این آزمون دارای ۳ قسمت درک واژگان (verbal section)، ریاضیات (quantitative section) و قسمت نوشتاری تحلیلی (analytical writing section) می‌باشد.

سؤالات مربوط به آزمون ریاضی شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود، نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

مراکز برگزاری در ایران[ویرایش]

این آزمون فعلاً در ۹ مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «GRE General Test: Find Your Format». Educational Testing Service. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۲.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]