جیگون کیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جیگون کیم
زاده ۱۲ سپتامبر ۱۹۳۴(1934-09-12) ‏(۸۳ سال)
دئگو، استعمار ژاپن بر کره (now in کره جنوبی)
دوره فلسفه معاصر
منطقه فلسفه غربی
مکتب فلسفه تحلیلی
مهمترین علایق فلسفه ذهن
متافیزیک • معرفت‌شناسی
نظریه کنش (فلسفه)
فلسفه علم
ایده‌های اصلی فیزیکالیسم
Weak فرارویدادگی

جِیگوُن کیم (Jaegwon Kim) فیلسوف برجسته ذهن در کره جنوبی متولد شد و در همان‌جا رشد کرد. برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد، لیسانس خود را از کالج دارتماوث گرفت و دکترا را در دانشگاه پرینستون گذراند. او در دانشگاه‌های کرنل، جانز هاپکینز و میشیگان تدریس کرده‌است. او از سال ۱۹۸۷ استاد فلسفه در دانشگاه براون بوده‌است. او در ۱۹۸۸–۱۹۸۹ ریاست انجمن فلسفی آمریکا را بر عهده داشته‌است. حوزه‌های تحقیق او عبارت‌اند از: فلسفه ذهن، نظریه عمل و متافیزیک.

فلسفه ذهن[ویرایش]

کیم در اوایل دهه ۱۹۷۰ از نظریه اینهمانی ذهن و مغز دفاع می‌کرد. سپس به تقریر غیرتحویلی فیزیکالیسم روی آورد؛ این نظریه بر فرارویدادگی (supervenience) ذهن بر امر فیزیکی استوار بود.

کیم در دو کتاب اخیرش معتقد است نمی‌توان از فیزیکالیسم به‌طور کامل دفاع کرد. کیفیات ذهنی به نظر او کاملاً نمی‌توانند با فیزیکالیسم تبیین شوند اما «به اندازه کافی» چنین تبیینی را برمی‌تابند. کیفیات ذهنی را می‌توان برحسب شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان کارکردی‌سازی کرد.

متافیزیک[ویرایش]

متافیزیک کیم بیشتر معطوف رابطه ویژگی و رویداد است. او نظریه اینهمانی رویداد را بسط داد: رویدادها یکی هستند اگر و تنها اگر در یک زمان و مکان واقع شوند و ویژگی واحدی را تحقق بخشند. البته کیم امروزه از این دیدگاه دفاع نمی‌کند.

کیم همچنین یک تبیین مصداق بخش به ویژگی (property-exemplification) از رویدادها را ارائه کرد. رویدادها از سه چیز تشکیل می‌شوند: شیء یا اشیاء، ویژگی و زمان.

تألیفات[ویرایش]

برخی از کتاب‌های کیم عبارت‌اند از:

  • سوپروینینس و ذهن (۱۹۹۳)
  • فلسفه ذهن (۱۹۹۶؛ ویرایش دوم ۲۰۰۶)
  • ذهن در جهان فیزیکی (۱۹۹۸)
  • فیزیکالیسم یا چیزی به اندازه کافی نزدیک به آن (۲۰۰۵)

منابع[ویرایش]

  • Kim, Philosophy of Mind، ۲۰۰۶

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]